Zamieszki w Louisville w USA. Dwóch policjantów zostało postrzelonych
Policja w Louisville podała, że dwóch funkcjonariuszy zostało postrzelonych podczas zamieszek, do jakich doszło po ogłoszeniu decyzji sądu ws. policjantów, których oczyszczono z zarzutu przyczynienia się do śmierci Afroamerykanki Breonny Taylor.
2020-09-24, 05:22
Powiązany Artykuł
Zamieszki w USA nie ustają. W Portland podpalono policyjny budynek
Z trójki policjantów, którzy w marcu weszli do mieszkania 26-letniej Breonny Taylor, tylko jeden usłyszał zarzut nieusprawiedliwionego stworzenia sytuacji zagrożenia życia, przy czym nie dla samej Taylor, a dla jej sąsiadów. Jest to detektyw Brett Hankinson. Dwaj inni zostali oczyszczeni z zarzutów, co spowodowało wybuch niezadowolenia części mieszkańców Louisville.
- Jastrzębowski: w Stanach Zjednoczonych toczy się pełzająca wojna domowa
- W USA obalane są kolejne pomniki. "Rzucały cień na marzenia naszych dzieci"
Protesty w Louisville odbywają się mimo godziny policyjnej ogłoszonej w tym mieście. Gubernator stanu Kentucky zwrócił się do Gwardii Narodowej o pomoc w zaprowadzeniu porządku miasta, gdzie grupki rozeźlonych ludzi wyległy na ulice, by wyrazić niezadowolenie.
Powiązany Artykuł
"Nazistowski śmieciu!". Dziennikarz zaatakowany w USA przez Antifę
- Mam zaplanowaną rozmowę z gubernatorem Andym Beshearem - powiedział prezydent Donald Trump podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie. Ocenił, że decyzja gubernatora o zwróceniu się o pomoc do Gwardii Narodowej była słuszna. - Myślę, że to dobry ruch. Wszystko wróci na swoje tory - zaznaczył Trump. Wyraził też opinię, że prokurator generalny stanu Kentucky, Daniel Cameron "doskonale sobie radzi w zaistniałej sytuacji".
REKLAMA
Fakt postrzelenia funkcjonariuszy potwierdził rzecznik policji w Louisville, z którym rozmawiała agencja AFP. Francuskiej agencji nie udało się jednak ustalić, w jakim stanie jest pierwszy ze zranionych policjantów.
"W związku ze strzelaniną i zranieniem policjantów do akcji wkroczyła wyspecjalizowana jednostka SWAT" - podało na Twitterze FBI. Reuters podał, że sprawca strzelaniny został aresztowany i jest obecnie przesłuchiwany.
W sprawie zastrzelonej 26-letniej Breonny Taylor wielka ława przysięgłych w Louisville w Kentucky decydowała w środę. Sędzia okręgowa hrabstwa Jefferson, Annie O'Connell, odczytała decyzję ławy przysięgłych na posiedzeniu jawnym.
26-letnia Taylor została w marcu zastrzelona przez policję we własnym mieszkaniu. Trzech funkcjonariuszy weszło do środka na mocy nakazu sądowego, który nie wymagał pukania do drzwi.
REKLAMA
Policjanci uzyskali od sędziego nakaz w ramach śledztwa w sprawie grupy narkotykowej. Ich zdaniem jeden z mężczyzn podejrzanych o sprzedaż narkotyków wykorzystał mieszkanie Taylor do odbioru paczek. Kobieta wcześniej umawiała się z nim, ale - według rodziny - zerwała z nim relacje.
Taylor i jej chłopak, Kenneth Walker, leżeli w łóżku, gdy tuż po północy policja wyłamała drzwi. Mężczyzna, obawiając się intruzów, chwycił za broń i według policji ranił jednego z trzech funkcjonariuszy w udo. Wywiązała się strzelanina, w której pięć kul trafiło Taylor.
Ogólnokrajowa fala antyrasistowskich protestów
Śmierć Breonny Taylor, obok zabójstwa pod koniec maja czarnoskórego George'a Floyda, przyczyniła się pod koniec wiosny do ogólnokrajowej fali antyrasistowskich protestów, w których domagano się zaprzestania stosowania przesadnej przemocy przez amerykańskie służby bezpieczeństwa.
W oczekiwaniu na środową decyzję w centrum Louisville zgromadziły się tłumy. Burmistrz Greg Fischer ogłosił wcześniej 72-godzinną godzinę policyjną dla miasta, która rozpoczęła się we wtorek wieczorem. Nie dotyczy ona osób udających się do lub wracających z pracy oraz szukających pomocy medycznej. - Wzywam wszystkich do pokojowego i zgodnego z prawem protestu - apelował Fischer.
REKLAMA
O pokojowy przebieg manifestacji zaapelował też Joe Biden, kandydat Partii Demokratycznej w zbliżających się wyborach prezydenckich.
pb
REKLAMA