Sankcje wobec Rosji za okupację Krymu. Jest decyzja unijnych ambasadorów
Jest zielone światło ambasadorów z unijnych krajów dla rozszerzenia sankcji wobec Rosji za budowę mostu łączącego ją z okupowanym Krymem - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Potwierdziły się tym samym informacje Beaty Płomeckiej z ubiegłego tygodnia.
2020-09-28, 11:44
Powiązany Artykuł
UE ma rozszerzyć sankcje wobec Rosji. To konsekwencja budowy Mostu Krymskiego
Dziś została uruchomiona procedura pisemna i jeśli żaden kraj nie zgłosi sprzeciwu, a jest to mało prawdopodobne, skoro wszystkie państwa dały zielone światło dla rozpoczęcia procedury, to sankcje zostaną ostatecznie zatwierdzone. Oczekuje się, że nastąpi to 1 października.
- Sankcje za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy. Znamy decyzję UE
- UE przedłuża sankcje dyplomatyczne wobec Rosji
Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że na czarną listę zostaną wpisane kolejne cztery firmy, które uczestniczyły w budowie łączącego Rosję z Półwyspem Krymskim mostu nad Cieśniną Kerczeńską.
Posłuchaj
Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów finansowych tych firm na terenie Unii Europejskiej. Jest też zakaz udostępniania im funduszy przez obywateli i przedsiębiorstwa ze Wspólnoty. Restrykcjami zostaną też objęte dwie osoby, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane pieniądze w europejskich bankach. Za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy Wspólnota objęła restrykcjami do tej pory 44 firmy i 175 osób.
REKLAMA
W związku z rosyjską agresją na Ukrainie Unia Europejska nałożyła też sankcje gospodarcze. Te obecne, przedłużone przed wakacjami, obowiązują do końca stycznia. Największe rosyjskie banki i firmy naftowe nadal mają ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też jest sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych. Nadal obowiązuje także embargo na dostawy broni.
pb
REKLAMA