"Polska wizja staje się wizją unijną". Konrad Szymański o ustaleniach ws. Białorusi
W nocy, po 10-godzinnych obradach, unijni przywódcy zgodzili się na sankcje wobec białoruskiego reżimu. Czarna unijna lista liczy około 40 nazwisk.
2020-10-02, 11:19
- Polska wizja polityki wobec kryzysu białoruskiego staje się wizją unijną - w ten sposób minister do spraw europejskich Konrad Szymański skomentował ustalenia unijnych przywódców na szczycie w Brukseli.
W rozmowie z korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką dodał, że "to sankcje wobec odpowiedzialnych za zwalczanie opozycji i przemoc oraz gospodarcza oferta dla demokratycznej Białorusi, która powinna być jak najsilniej zintegrowana z Unią Europejską pod kątem wiz, handlu, a także politycznie".
Powiązany Artykuł

"Ma wspierać demokratyczne przemiany". Premier o przyjęciu przez Radę Europejską polskiego planu pomocy dla Białorusi
Unijni przywódcy zgodzili się na sankcje wobec białoruskiego reżimu. Lista liczy około 40 nazwisk. Nie wpisano na nią Alaksandra Łukaszenki.
Liderzy zaakceptowali też polski plan wsparcia gospodarczego dla Białorusi. We wnioskach ze szczytu napisano, że przywódcy zlecili Komisji przygotowanie kompleksowego programu.
REKLAMA
- Porozumienie na unijnym szczycie. Jest decyzja w sprawie sankcji na Białoruś
- Eksperci: "Plan Marshalla dla Białorusi" dla części tamtejszych elit może być motywacją
Plan Marshalla dla Białorusi to pomysł Polski, zaakceptowany przez Grupę Wyszehradzką. Został on w ubiegłym tygodniu zaprezentowany w Komisji Europejskiej, a wczoraj zapoznali się z nim unijni przywódcy.
itom
REKLAMA