more_horiz
Wiadomości

PGNiG weźmie udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Dziś została zawarta umowa

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 14:44
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ukraiński Fundusz Mienia Państwowego podpisały w Kijowie umowę umożliwiającą polskiemu koncernowi udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Umowę zawarto w obecności prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.
Jerzy Kwieciński i szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy Dmytro Sennychenko w towarzystwie prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Duday i Wołodymyra Zelenskiego
Jerzy Kwieciński i szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy Dmytro Sennychenko w towarzystwie prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Duday i Wołodymyra ZelenskiegoFoto: PAP / EPA / VALENTYN OGIRENKO / POOL

Na podstawie porozumienia PGNiG zostało zobowiązane do zachowania w poufności przekazywanych jej wrażliwych informacji, dotyczących ukraińskich aktywów państwowych przeznaczonych do prywatyzacji.

duda zelenskyj.jpg
Rozmowy o bezpieczeństwie i energetyce. Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy


Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński jest zdania, że porozumienie daje "ogromne możliwości obu państwom".

Posłuchaj
00:29 duda pgnig.mp3 Prezydent Andrzej Duda o współpracy gospodarczej między Polską i Ukrainą (IAR)

 

- Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy - zaznaczył prezes. Dodał, że "jest przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem".

Prezes zarządu PGNiG podkreślił również, że "spółka z sukcesami od lat prowadzi sprzedaż gazu na Ukrainę". PGNiG zamierza również mocniej zaangażować się w projekty, związane z eksploatacją węglowodorów w tym kraju. Poszukiwania ukraińskiego gazu ziemnego spółka planuje rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku.

Czytaj także: 

- Mamy ambicje być motorem niskoemisyjnej transformacji w Polsce - podkreślił prezes PGNiG. - Wierzę, że Ukraina też pójdzie w tę stronę, bo jest to przyszłość gospodarki na całym świecie. Możemy tę drogę pokonać wspólnie - dodał Jerzy Kwieciński.

itom

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem