PGNiG weźmie udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Dziś została zawarta umowa

2020-10-12, 14:44

PGNiG weźmie udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Dziś została zawarta umowa
Jerzy Kwieciński i szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy Dmytro Sennychenko w towarzystwie prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Duday i Wołodymyra Zelenskiego. Foto: PAP / EPA / VALENTYN OGIRENKO / POOL

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ukraiński Fundusz Mienia Państwowego podpisały w Kijowie umowę umożliwiającą polskiemu koncernowi udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Umowę zawarto w obecności prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

Na podstawie porozumienia PGNiG zostało zobowiązane do zachowania w poufności przekazywanych jej wrażliwych informacji, dotyczących ukraińskich aktywów państwowych przeznaczonych do prywatyzacji.

Powiązany Artykuł

duda zelenskyj.jpg
Rozmowy o bezpieczeństwie i energetyce. Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy


Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński jest zdania, że porozumienie daje "ogromne możliwości obu państwom".

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o współpracy gospodarczej między Polską i Ukrainą (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

- Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy - zaznaczył prezes. Dodał, że "jest przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem".

Prezes zarządu PGNiG podkreślił również, że "spółka z sukcesami od lat prowadzi sprzedaż gazu na Ukrainę". PGNiG zamierza również mocniej zaangażować się w projekty, związane z eksploatacją węglowodorów w tym kraju. Poszukiwania ukraińskiego gazu ziemnego spółka planuje rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku.

Czytaj także: 

- Mamy ambicje być motorem niskoemisyjnej transformacji w Polsce - podkreślił prezes PGNiG. - Wierzę, że Ukraina też pójdzie w tę stronę, bo jest to przyszłość gospodarki na całym świecie. Możemy tę drogę pokonać wspólnie - dodał Jerzy Kwieciński.

itom

Polecane

Wróć do strony głównej