more_horiz
Wiadomości

Prezydent: wierzę, że uda się dalej budować najlepsze relacje polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 14:50
- Będziemy stali przy Ukrainie i będziemy ją wspierali - oświadczył w poniedziałek w Kijowie prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski
Andrzej Duda i Wołodymyr ZełenskiFoto: PAP/EPA/VALENTYN OGIRENKO / POOL
pap_duda 1200.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Jakie są oczekiwania?

Polski prezydent poinformował podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że tematem ich rozmów były m.in. sprawy historyczne.

Posłuchaj
00:29 10678550_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim (IAR)

 

- To jest element bardzo ważny dla obydwu naszych narodów, jest tam bardzo wiele trudnych elementów, jest też, jak wspomniałem, bolesna przeszłość. Tę wczoraj uczciłem osobiście w Bykowni. Natomiast rozmawialiśmy dzisiaj o tych elementach, które stanowią bolesne rany zarówno na ciele społeczeństwa polskiego we wspomnieniu z poprzednich pokoleń, jak i bolesne kwestie również i na Ukrainie - powiedział Andrzej Duda.

Czytaj także: 

Jak dodał, wierzy w to, że oba kraje przejdą przez "etapy budowania pamięci historycznej w sposób wspólny, zgodnej z szacunkiem dla historii i pamięci". - Będziemy się starali z panem prezydentem (Zełenskim) w sposób delikatny i mądry taką właśnie politykę w przestrzeni najbliższych lat naszej współpracy realizować - oświadczył polski prezydent.

Wyraził nadzieję, że uda się dalej budować "najlepsze relacje polsko-ukraińskie w każdym aspekcie". - Będziemy stali przy Ukrainie i będziemy wspierali Ukrainę - podkreślił Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę, że w 2022 roku Polska obejmie prezydencję w OBWE. - Tam również sprawa ukraińska, sprawa suwerenności Ukrainy, sprawa granic Ukrainy będzie na agendzie i będzie przez nas pamiętana - zapewnił.
- Ukraina może liczyć na polskie wsparcie. Chcę o tym zapewnić zarówno pana prezydenta, jak i całe ukraińskie społeczeństwo - dodał.

"Podpisana deklaracja określa dalszą współpracę polsko-ukraińską"

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda oraz Wołodymyr Zełenski podpisali tego dnia wspólną deklarację, w której wezwali m.in. do zakończenia "nielegalnej okupacji" Krymu i agresji w Donbasie. Zadeklarowali też kontynuowanie prac przez Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy.

Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim, że deklaracja w jasny sposób określa dalszą współpracę polsko-ukraińską. - Pokazuje nasz stosunek do bieżących relacji pomiędzy Polską i Ukrainą w tych właśnie kwestiach najważniejszych, poczynając od spraw gospodarczych poprzez kwestie polityczne i związane z zagadnieniami bezpieczeństwa jakże ważnymi dzisiaj w tej współczesności, w której żyjemy, aż poprzez kwestie historyczne, które wierzę w to głęboko będą prowadziły nasze narody ku pogłębianiu się więzi - oświadczył Duda.

Wezwanie do zakończenia "nielegalnej okupacji" Krymu 

We wspólnej deklaracji podpisanej w poniedziałek w Kijowie prezydenci Duda i Zełenski odnieśli się m.in. do sytuacji na wschodzie Ukrainy. "Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krym oraz trwającej agresji na Donbasie" - oświadczyli przywódcy Polski i Ukrainy.

Jak czytamy w deklaracji, "Rzeczpospolita Polska wyraża zainteresowanie współpracą z Ukrainą w ramach międzynarodowej platformy deokupacji Autonomicznej Republiki Krym", a także "Rzeczpospolita Polska i Ukraina podkreślają prawo obywateli wszystkich państw do decydowania o swojej przyszłości w wyniku demokratycznych wyborów".

    dn

    Zobacz także

    Zobacz także