more_horiz
Wiadomości

Pozwolenie na polskie prace badawcze za odbudowę nagrobka UPA. Ukraina stawia nowy warunek

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 16:39
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zgodzi się na wydanie kolejnych pozwoleń na polskie prace ekshumacyjno-poszukiwacze na Ukrainie. Stawia jednak jeden warunek - rekonstrukcja tablicy nagrobnej żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii w Monasterzu na Podkarpaciu w jej dotychczasowym kształcie. 
Ukraiński grób w Monasterzu
Ukraiński grób w MonasterzuFoto: arch. ZUwP

W poniedziałek szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz spotkał się w Kijowie z szefem polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosławem Szarkiem.

Posłuchaj
00:21 ipnukraina 10680650_1.mp3 Szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz: Hołosko, Zboiska i Huta Pieniacka - to miejsca, o które wnioskuje Polska. Jak tylko tablica w Monasterzu zostanie odnowiona w kształcie, w jakim była wcześniej, odbędzie się wymiana. Obecnie przygotowujemy te pozwolenia na poziomie ministerstwa kultury, Instytutu Pamięci Narodowej i komisji międzyresortowych.

 

1200 (1).jpg
Prezydent: wierzę, że uda się dalej budować najlepsze relacje polsko-ukraińskie

Jak wyjaśnił Anton Drobowycz w rozmowie z Polskim Radiem, strona ukraińska oczekuje na odnowienie tablicy na górze Monasterz w kształcie, jaki był przed jej zniszczeniem. Chodzi tu przede wszystkim o spis poległych w walce NKWD żołnierzy UPA. Jeśli tak się stanie, to, jak podkreśla Anton Drobowycz, Ukraina i Polska wymienią się pozwoleniami dotyczącymi trzech miejsc, w których mogą zostać przeprowadzone prace poszukiwawcze. Hołosko, Zboiska i Huta Pieniacka - to miejsca, o które wnioskuje Polska. 

Czytaj także: 

W zeszłym roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał zniesienie, wprowadzonego przez poprzednie ukraińskie władze, zakazu ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie. Pierwsze prace poszukiwawcze we Lwowie miały już miejsce w listopadzie zeszłego roku.

Ukraińska strona wydanie dalszych pozwoleń uzależniała od odnowienia zdewastowanego w styczniu tego roku nagrobka żołnierzy UPA w Monasterzu. Zniszczona tablica nagrobna została niedawno odnowiona, ale bez znajdującej się tam wcześniej listy upowców, poległych w walkach z sowieckim NKWD.

fc

Zobacz także

Zobacz także