"Polityka klimatyczna musi uwzględniać krajowe warunki". Szef RE o zwiększeniu redukcji emisji CO2

- Zwiększenie redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii musi uwzględniać krajowe uwarunkowania i różne punkty startowe państw członkowskich - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.

2020-10-16, 10:22

"Polityka klimatyczna musi uwzględniać krajowe warunki". Szef RE o zwiększeniu redukcji emisji CO2
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Foto: Alexandros Michailidis/shutterstock

Takie jest też stanowisko Polski, która argumentuje, że jej zależność od węgla jest znacznie wyższa w porównaniu z innymi krajami i transformacja energetyczna będzie dla niej o wiele bardziej kosztowna.

Powiązany Artykuł

dym komin smog 1200.jpg
Redukcja emisji CO2. Polski wniosek uwzględniony na szczycie UE

Szczyt UE

Klimat był wczoraj jednym z tematów pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy omówili propozycję Komisji dotyczącą zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych w ciągu dekady z obecnych 40 do co najmniej 55 proc.

Posłuchaj

Szef RE - polityka klimatyczna musi uwzględniać krajowe uwarunkowania i punkty startowe (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Ostateczna decyzja ma być podjęta w grudniu. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że unijni przywódcy dyskutowali na temat warunków, które pozwolą na spełnienie tego celu. - Jesteśmy przekonani, że w tej sprawie potrzeba większej politycznej woli, by sprawić, że Unia będzie bardziej ambitna i będzie odgrywać wiodącą rolę. Ale należy też wziąć pod uwagę krajowe uwarunkowania i punkty startowe w różnych państwach członkowskich - powiedział szef Rady.

Na wniosek Polski Komisja Europejska została zobowiązana do przeprowadzenia dogłębnych konsultacji między krajami członkowskimi. Zgodnie z wczorajszymi uzgodnieniami, wyższy cel redukcyjny ma być dla Unii jako całości, a nie poszczególnych krajów, co również jest zbieżne ze stanowiskiem Polski, a realizacja tego celu ma być opłacalna.

kb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej