Przywódcy UE rozmawiali o walce z pandemią. Michel: będzie ścisła współpraca ws. testów i szczepionki
Ściślejsza współpraca i koordynacja w sprawie testów, śledzenia kontaktów zakażonych i szczepionek - to kluczowe elementy planu walki z koronawirusem. Tak uznali przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji zwołanej przez szefa Rady Europejskiej.
2020-10-30, 00:01
- Testowanie i śledzenie kontaktów są kluczowe dla ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. To pozwoli nam lepiej kontrolować sytuację - powiedział przewodniczący Rady Charles Michel.
Powiązany Artykuł
Koronawirus w Europie. KE chce wspólnej strategii dotyczącej testów na COVID-19
Współpraca UE ws. testów i szczepionki na COVID-19
Michel dodał, że rozmowy dotyczyły głównie przyszłej współpracy w sprawie stosowania i wzajemnego uznawania testów antygenowych, które są szybsze i tańsze, choć mniej dokładne niż te tradycyjne z wymazem. - One pozwolą ograniczyć negatywny wpływ na podróżowanie między krajami i funkcjonowanie jednolitego rynku - powiedział przewodniczący Rady. Jeśli chodzi o szczepionki, to kraje członkowskie mają przygotować plany strategiczne, określające między innymi grupy priorytetowe.
Europejscy przywódcy zdecydowali również, że granice wewnątrz Unii pozostaną na razie otwarte. Podczas pierwszej fali pandemii, wiosną, kraje członkowskie podejmowały decyzje o opuszczeniu szlabanów granicznych bez wcześniejszych konsultacji, co doprowadziło do chaosu na granicach. Przewodniczący Rady relacjonując przebieg wideoszczytu zaapelował też do wszystkich Europejczyków, by zadbali o siebie i innych. - Jesteśmy zjednoczeni, bo wszyscy jedziemy na tym samym wózku. To poważny kryzys - podkreślił Charles Michel.
- "Utrudni walkę z pandemią". Grupa ministrów transportu UE przeciw pakietowi drogowemu
- Działania Unii Europejskiej w walce z pandemią koronawirusa
KE przeznaczy 220 milionów na transport pacjentów w UE
Podczas wspólnej konferencji prasowej przewodnicząca KE Ursula von del Leyen zapowiedziała, że Komisja Europejska przeznaczy 220 milionów euro na transport pacjentów zakażonych koronawirusem między państwami członkowskimi. Chodzi o ułatwienie transgranicznego leczenia i wsparcie krajów we współpracy.
Ponadto, jak poinformowała przewodnicząca Komisji, Bruksela zamierza zabiegać o zatwierdzenie na poziomie unijnym szybkich, antygenowych testów. Chodzi o uzyskanie pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków.
Testy antygenowe nie są tak precyzyjne jak te tradycyjne, z wymazem, ale pozwolą odciążyć laboratoria i będą pomocne w utrzymaniu swobodnego podróżowania między krajami. Europejskie stolice pracują nad wspólnym uznawaniem tych testów. Komisja radzi natomiast ograniczenie podróżowania do absolutnego minimum. Bruksela zapowiedziała też, że uruchomi platformę dla specjalistów, by mogli się wymieniać informacjami na temat pandemii.
jmo
REKLAMA
REKLAMA