Białoruski politolog: protesty w Mińsku rozpędzane ostrzej, bo na prowincji wygasają

Jedną z przyczyn bezprecedensowego rozpędzenia niedzielnego protestu przeciw Alaksandrowi Łukaszence w Mińsku jest to, że demonstracje w innych miastach wygasają - ocenił w poniedziałek białoruski politolog Waler Karbalewicz w Radiu Swaboda.

2020-11-09, 15:50

Białoruski politolog: protesty w Mińsku rozpędzane ostrzej, bo na prowincji wygasają

W niedzielę białoruskie siły bezpieczeństwa wystąpiły przeciw demonstrantom bardzo zdecydowanie. Nie dopuszczono do gromadzenia się dużych grup, brutalnie bijąc protestujących. Jak pisze Radio Swaboda, zwieziono posiłki milicyjne z regionów. Zatrzymano ponad 1000 osób.

Powiązany Artykuł

EPA Białoruś zatrzymania 1200.jpg
Protesty na Białorusi. Podczas niedzielnych demonstracji zatrzymano ponad 1000 osób

Gwałtownie stłumione protesty

Zapytany, dlaczego władze nie poczekały, aż protesty same z siebie wygasną także w stolicy, tylko zdecydowały się przyśpieszyć ich dławienie, Karbalewicz ocenił, że wynika to z kilku przyczyn.

Po pierwsze, niektórzy przedstawiciele władz nie mogą już ścierpieć, że "jak co niedzielę stolica przeobraża się w święto niesubordynowanego narodu". Po drugie, zdaniem analityka władze czują znużenie ludzi, którzy protestują już trzy miesiące.

Po trzecie, fala protestacyjna na prowincji już niemal wygasła i dlatego można było spokojnie przerzucić siły milicyjne do stolicy.

REKLAMA

Po czwarte, trzymiesięczna konfrontacja to walka na wyniszczenie. - Kto pierwszy nie wytrzyma napięcia. Można sądzić, że siły funkcjonariuszy MSW są na wyczerpaniu. Dlatego trzeba się pośpieszyć, aby za jednym zamachem skończyć z protestami i móc spokojnie odetchnąć - ocenił Karbalewicz.

Zobacz także:

Powiązany Artykuł

białoruś protest free 1200
"Presja na władze będzie utrzymana". Mijają trzy miesiące protestów na Białorusi

Wpływ Rosji

Uważa on, że wpływ na wydarzenia może mieć także postawa Rosji. Jak zauważył Karbalewicz, rosyjscy eksperci wyrażali pogląd, że "(prezydent Władimir) Putin dał Łukaszence określony czas na zaprowadzenie porządku", a przeciągające się protesty "nie mieszczą się w grafiku".

- Inna sprawa, czy władze się nie przeliczyły. Czy nie uznały chwilowego spadku protestów za ich koniec? Jest co do tego wiele wątpliwości - powiedział Karbalewicz.

REKLAMA

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Ich uczestnicy domagają się ustąpienia Alaksandra Łukaszenki.

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej