more_horiz
Wiadomości

Papież wspomniał o "biednych Ujgurach". Ostra reakcja Chin

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 06:56
Chiny skrytykowały we wtorek papieża Franciszka za jego wypowiedź, w której wspomina on o cierpieniu chińskiej mniejszości muzułmańskiej - Ujgurów. Rzecznik chińskiego MSZ określił słowa papieża jako niemające związku z rzeczywistością.
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: giulio napolitano/ Shutterstock

Wypowiedź papieża znalazła się w mającej się ukazać 1 grudnia książce "Zacznijmy marzyć: droga ku lepszej przyszłości". To książka wywiad, w której Franciszek wspomniał, że często myśli o prześladowanych, wśród których wymienił Ujgurów.

W odpowiedzi na tę wypowiedź Zhao Lijian oświadczył, że Ujgurowie są równoprawnym członkiem chińskiej rodziny. - Ludzie ze wszystkich grup etnicznych cieszą się pełnymi prawami do życia, rozwoju i wolności wyznania - powiedział rzecznik chińskiego MSZ na codziennej konferencji prasowej.

papież Franciszek niedziela miłosierdzia bożego PAP-1200.jpg
Papież: w dobie pandemii grozi nam jeszcze wirus obojętnego egoizmu

Zhao Lijian nie powiedział jednak nic o obozach, w których przetrzymywanych jest ponad milion Ujgurów i członków innych chińskich mniejszości muzułmańskich. Stany Zjednoczone i inne rządy, wraz z grupami zajmującymi się obroną praw człowieka, twierdzą, że obiekty przypominające więzienia mają zmusić muzułmanów do porzucenia ich dziedzictwa religijnego i kulturowego, zmuszając ich do zadeklarowania lojalności wobec rządzącej Chinami Partii Komunistycznej i jej przywódcy Xi Jinpinga.

Chiny, które początkowo zaprzeczały istnieniu takich obozów, obecnie twierdzą, że są to ośrodki, które mają na celu dobrowolne szkolenie zawodowe i zapobieganie terroryzmowi i ekstremizmowi religijnemu.

Świat widziany oczami wykluczonych i cierpiących

W nowej książce papież Franciszek pisał o potrzebie ujrzenia świata z peryferii i marginesów społeczeństwa, dostrzeżenia "miejsc grzechu i nędzy, wykluczenia i cierpienia, choroby i samotności".

"Często myślę o prześladowanych ludziach: Rohingya, biednych Ujgurach, Jazydach - to, co zrobiło im ISIS, było naprawdę okrutne - lub chrześcijanach w Egipcie i Pakistanie zabitych przez bomby, które wybuchły podczas modlitwy w kościele" - powiedział papież.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem