X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa Polski i Węgier na komisji PE. Europosłowie skrytykowali też niemiecką prezydencję

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:45
Europosłowie komisji wolności obywatelskich PE dyskutowali w poniedziałek na temat procedury z art. 7. wobec Polski i Węgier, ale krytyka większości deputowanych została skierowana również pod adresem niemieckiej prezydencji, która zignorowała zaproszenie na posiedzenie.
Debata w Parlamencie Europejskim odbędzie się na godziny przed inauguracją Joe Bidena jako prezydenta USA
Debata w Parlamencie Europejskim odbędzie się na godziny przed inauguracją Joe Bidena jako prezydenta USAFoto: Roman Yanushevsky/ Shutterstock

- To smutne i nie do zaakceptowania, że niemiecka prezydencja nie była obecna w czasie dyskusji - oświadczył tuż po zakończeniu debaty szef komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE), europoseł Socjalistów i Demokratów (S&D) Juan Fernando Lopez Aguilar.

Angela Merkel FREE 1200.jpg
"Prezydencja niemiecka dopuściła się złej interpretacji". Prof. Grabowska o sporze wokół unijnego budżetu

Krytyka Polski ws. sądownictwa

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders mówił, że Komisja Europejska niepokoi się niedawnymi decyzjami w sprawie odebrania immunitetów sędziom w Polsce przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Komisja zaskarżyła przepisy dotyczące tej Izby do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, domagając się zamrożenia jej działania.

Reynders zwrócił się na początku listopada do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego o wyjaśnienia w tej sprawie. Komisarz przekazał, że otrzymał odpowiedź na swoje pismo i wkrótce zdecyduje, co dalej zrobić w tej sprawie. Polskie władze podkreślają, że stosują się do tymczasowego orzeczenia TSUE w sprawie zawieszenia działania ID SN, ale sprawy dotyczące uchylania immunitetu sędziów w sprawach karnych nie podlegają pod tę decyzję unijnego Trybunału.

Austriacka eurodeputowana Socjalistów i Demokratów Bettina Vollath w swojej liście zastrzeżeń do Polski i Węgier wymieniała "ignorowanie orzeczeń Trybunału", a także "atakowanie praw mniejszości". - Te rządy działają przeciwko swoim obywatelom - oznajmiła, odnosząc się do blokowania przez Warszawę i Budapeszt wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy. Jej zdaniem Polska i Węgry stają się "demokracjami pozornymi".

Czytaj również:

Gromy na niemiecką prezydencję i Komisję Europejską

Vollath wyraziła też rozczarowanie, że na posiedzeniu nie było prezydencji niemieckiej oraz przedstawicieli krajów, których dotyczyła dyskusja.

Ubolewanie z powodu nieobecności przedstawicieli władz Polski, Węgier i niemieckiej prezydencji wyraziła też Gwendoline Delbos-Corfield z frakcji Zielonych. Szczególnie mocno krytykowała Berlin. - Jeśli najsilniejsza prezydencja nie zrobiła nic w czasie sześciu miesięcy w sprawie Polski i Węgier, to kiepsko to wróży na przyszłość - oceniła. Dodała, że art. 7 jest instrumentem, który może być skuteczny, ale jeśli ktoś nie chce go używać, staje się nieskuteczny.

Paweł Jabłoński 1200
Wiceszef MSZ: to smutne, gdy politycy opozycji atakują w PE własny kraj

Z kolei przedstawicielka grupy Odnowić Europę Sophie in 't Veld skupiła się w swojej krytyce na działaniach Komisji Europejskiej. Jej zdaniem unijna egzekutywa nie dość stanowczo działa wobec rządów Polski i Węgier.

- Jeśli tej Komisji Europejskiej nie udaje się bronić wartości wyłożonych w traktatach, to oznacza, że nie realizuje ona swoich obowiązków - oceniła Holenderka. Jak przekonywała, bardzo ważne jest, "by inne państwa członkowskie w Radzie nie poddawały się szantażowi ze strony dwóch skorumpowanych autokratów".

Kempa: to jest pomówienie

Przeciwko używaniu takich określeń protestowała eurodeputowana Solidarnej Polski Beata Kempa. - To jest pomówienie i wobec tego powinny być wyciągnięte konsekwencje - odpowiadała in 't Veld Kempa. Jej zdaniem spór o praworządność to w istocie spór o to, czy państwo ma prawo do reform zgodnie z oczekiwaniami obywateli, czy nie.

- W mojej ojczyźnie nie dzieje się nic, co odbiega od normy w Hiszpanii czy we Francji, jednak to nas Komisja Europejska bezpardonowo atakuje - oświadczyła polityk. Apelowała, by uszanować polskie poglądy i sposób rozumienia wartości europejskich.

Słowacki eurodeputowany Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Vladimir Bilczik przekonywał, że nie ma czegoś takiego jak regionalne rozumienie sprawiedliwości, praworządności czy głównych zasad UE. - Tu chodzi o kluczowe zasady europejskie. One muszą być zachowane w całej UE, we wszystkich państwach członkowskich - podkreślał polityk.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Weto Polski i Węgier ws. unijnego budżetu. Prof. Krysiak: Niemcy prowadzą do destrukcji UE

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 11:47
- Niemcy nie są zaskoczeni wetem. Przez kilka miesięcy próbowali przygotować strategię i układali różne scenariusze. Musieli poświęcić czas, by przygotować się do akcji frontalnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z SGH o wecie Polski i Węgier ws. budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS wychodzi z własną rezolucją ws. aborcji w PE. "Złożyliśmy alternatywną propozycję"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 20:15
- PiS złożyło własny projekt rezolucji ws. aborcji, w którym wskazuje, że sprawa należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich - poinformowała europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. Temat ten wywołuje duże emocje, w środę przed PE ma odbyć się demonstracja.
rozwiń zwiń