more_horiz
Wiadomości

Bałtyk: niemieccy nurkowie odnaleźli maszynę szyfrującą Enigma

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 02:22
Niemieccy nurkowie przeszukujący Bałtyk w poszukiwaniu sieci rybackich, które mogą stanowić zagrożenie dla życia morskiego wyłowili maszynę szyfrującą Enigma. Ich zdaniem maszyna została wyrzucona za burtę z zatopionej łodzi podwodnej - przekazała agencja Reuters.
Odnaleziona przez nurków Enigma
Odnaleziona przez nurków EnigmaFoto: PAP/EPA/FLORIAN HUBER / SUBMARIS / HANDOUT

Niemiecka armia używała Enigmy do wysyłania i odbierania tajnych wiadomości podczas drugiej wojny światowej, ale polscy i brytyjscy kryptografowie złamali kod, pomagając aliantom uzyskać przewagę w morskiej walce o kontrolowanie Atlantyku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
rejewski wiki 1200.jpg
Kryptolog. Jak Marian Rejewski złamał kod Enigmy

Na świecie jest kilkaset sztuk Enigmy

- Myśleliśmy, że jest to maszyna do pisania zaplątana w sieci rybackie na dnie morza - powiedział nurek Florian Huber z firmy Submaris z Kilonii, która prowadzi podwodne prace poszukiwawcze. - Szybko jednak zdałem sobie sprawę z wagi znaleziska, w ciągu ostatnich 20 lat dokonałem wielu ekscytujących i dziwnych odkryć. Ale nigdy nawet nie marzyłem, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn Enigmy - dodał.

Czytaj także:

Enigma z wyglądu przypomina maszynę do pisania, składa się z klawiatury i cylindrów, które zaszyfrowywały wiadomości. Niemcy wyprodukowali ich kilkaset tysięcy, do naszych czasów zachowało się kilkaset sztuk. Sprzedawane są na aukcjach za dziesiątki tysięcy euro.

Wyrzucona na krótko przed kapitulacją?

Krótko przed kapitulacją Niemiec, w maju 1945 r. załogi około 50 okrętów podwodnych, U-Botów, wykonały rozkaz zatopienia swoich jednostek w Gelting Bay, niedaleko granicy z Danią, aby uniknąć przekazania ich aliantom. Częścią rozkazu było zniszczenie urządzeń szyfrujących. - Podejrzewamy, że nasza Enigma znalazła się za za burtę podczas tego wydarzenia - powiedział Florian Huber.

Egzemplarz wyłowiony przez nurków pracujących na zlecenie World Wide Fund for Nature w poszukiwaniu porzuconych sieci rybackich, które zagrażają życiu morskiemu, zostanie przekazane muzeum w Szlezwiku. 

ms

Zobacz także

Zobacz także