more_horiz
Wiadomości

Papier, który zabija wirusy i bakterie. Wynalazek czeskich naukowców pomoże w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 12:04
Czescy naukowcy opracowali papier antycovidowy. Zastosowany w nim związek chemiczny eliminuje bakterie i wirusy, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/Public domain

Specjaliści z Instytutu Procesów Chemicznych czeskiej Akademii Nauk od pięciu lat pracowali nad papierem likwidującym bakterie. W związku z pandemią cztery miesiące poświęcili na dostosowanie formuły do niszczenia wirusów. Jiří Sobek z Akademii Nauk Republiki Czeskiej wyjaśnia, że znajdujące się na papierze bakterie są niemal całkowicie likwidowane w ciągu minuty. W przypadku wirusów testy potwierdziły, że do ich pełnego unieszkodliwienia dochodzi po trzydziestu minutach. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu związku cynku i srebra, który unieszkodliwia bakterie oraz wirusy, a jednocześnie nie jest uwalniany z papieru, dzięki czemu papier ten jest bezpieczny dla ludzkiej skóry.

Posłuchaj
00:55 Czechy papier.mp3 Czescy naukowcy opracowali papier antycovidowy. Relacja Wojciecha Stobba (IAR) 

Papier antycovidowy może być w przyszłości wykorzystywany na przykład do produkcji banknotów. Będzie go można używać także podczas codziennych prac biurowych. Może być stosowany w służbie zdrowia i innych miejscach o zwiększonym ryzyku zakażenia. Wkrótce rozpocznie się produkcja pierwszej partii 10 ton papieru antycovidowego.

mid-epa08857801 (1) (1).jpg
Trudna sytuacja epidemiczna na Litwie, Łotwie i w Estonii, alert w Pjongjangu. COVID-19 na świecie

W Czechach stan wyjątkowy

Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej od 5 października w Czechach ponownie zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Od 3 grudnia obowiązują też nowe zasady wjazdu na terytorium Czech z Polski. Dzieje się tak dlatego, że system oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania, tzw. Semafor, umieścił Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania. Jak podaje strona rządowa, podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech, o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 h wymaga wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego oraz okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72 h przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny (w przeciwnym wypadku obowiązuje kwarantanna).

Czytaj także:

Wyjątkami od tej reguły objęci są pracownicy transgraniczni, dyplomaci akredytowani w Czechach oraz obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy TRANZYTEM, lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 24 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych.

dz, gov.pl

Zobacz także

Zobacz także