Rozmowa mimo napięć. Merkel i Putin dyskutowali nt. Nawalnego, pandemii i Donbasu

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdzili w rozmowie telefonicznej dążenie obu państw do rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Poinformowała o tym agencja dpa. Politycy poruszyli także temat walki z koronawirusem i ataku na rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.

2020-12-07, 17:50

Rozmowa mimo napięć. Merkel i Putin dyskutowali nt. Nawalnego, pandemii i Donbasu
Władimir Putin und Angela Merkel. Foto: photocosmos1 / Shutterstock.com

Powołując się na komunikat Kremla, agencja przekazała też, że prace nad wdrożeniem wcześniejszych porozumień dotyczących konfliktu w Donbasie powinny być kontynuowane.

Fakt rozmowy telefonicznej przywódców Rosji i Niemiec potwierdził w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu, według którego miano w niej poruszyć również próbę zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. W komunikacie Kremla nie wspomniano o zamachu na Nawalnego.

Powiązany Artykuł

pap koronawirus 1200 .jpg
W Niemczech statystyki covidowe są "dalekie od oczekiwań", Francja ostrzega przed "trzecią falą". COVID-19 na świecie

Temat szczepionek

Podano w nim, że rozmawiano także o bieżących zagadnieniach dwustronnych oraz o walce z koronawirusem, szczególnie o sprawie szczepionek. Ustalono, że w tej kwestii powinni się skontaktować ministrowie zdrowia obu krajów.

Odnośnie do konfliktu w Donbasie Rosja skrytykowała niedawno Berlin i Paryż za to, że jako mediatorzy wywierają - jej zdaniem - zbyt małą presję na Kijów, aby wykonał kroki przewidziane w planie pokojowym dla wschodniej Ukrainy z 2015 roku.

Czytaj więcej:

Napięcie na linii Berlin–Moskwa

Według Kremla Putin poinformował Merkel o sytuacji w regionie Górskiego Karabachu na Kaukazie Południowym po niedawnej wojnie między Armenią a Azerbejdżanem.

W ostatnich latach znacznie wzrosło napięcie między Berlinem a Moskwą. Rosja uważa się za niesłusznie oskarżaną o atak chemiczny na Nawalnego, zabójstwo Czeczena z gruzińskim obywatelstwem w berlińskim Tiergarten oraz atak hakerski na niemiecki Bundestag w 2015 roku.

Agencja dpa przypomniała, że MSZ Rosji oceniło niedawno, że Niemcy stały się liderem antyrosyjskiej koalicji w Europie.

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej