"Sytuacja stała się alarmująca". Gmyz komentuje "radykalny" lockdown w Niemczech
- Lekarze alarmują, że w Niemczech jest zajętych 80 proc. łózek respiratorowych na oddziałach covidowych. Gdyby sytuacja dalej się pogarszała, na przełomie roku zabrakłoby respiratorów w Niemczech - mówił w TVP Info korespondent tej stacji w Niemczech Cezary Gmyz.
2020-12-13, 14:46
- Władze Niemiec ogłosiły wprowadzenie ostrych obostrzeń przeciwepidemicznych
- Od 16 grudnia na ponad trzy tygodnie (do 10 stycznia) otwarte pozostaną tylko te sklepy, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby, a także apteki i banki. Zamknięte mają być również szkoły
- - Sytuacja stała się dramatyczna - ocenił w rozmowie z TVP Info Cezary Gmyz, korespondent tej stacji w Niemczech
- Dodał, że niemieccy lekarze "alarmują, że w Niemczech jest zajętych 80 proc. łóżek respiratorowych na oddziałach covidowych"
Powiązany Artykuł
"Twardy lockdown" w Niemczech. Rząd zaostrza ograniczenia z powodu COVID-19
W Niemczech zostaną zaostrzone ograniczenia mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że uzgodniono to podczas rozmów przedstawicieli rządu federalnego z liderami szesnastu państw związkowych. Od środy 16 grudnia do 10 stycznia ma być zamknięta większość sklepów. Otwarte pozostaną te, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby, a także apteki i banki. Zamknięte mają być również szkoły. Przedsiębiorcy powinni zawiesić działalność lub zorganizować pracę zdalną.
Ryzyko niewydolności służby zdrowia
- Sytuacja stała się alarmująca - oceniał w rozmowie w TVP Info Cezary Gmyz, korespondent tej stacji w Niemczech. Decyzje rządu Angeli Merkel ocenił jako "bardzo radykalne". Przypomniał, że spotkanie władz federalnych z władzami lokalnymi miało odbyć się 4 stycznia. - Spotkanie zwołano bardzo szybko, żeby wprowadzić ograniczenie jeszcze przed świętami - mówił Gmyz cytowany przez TVP.Info.
Posłuchaj
- Lekarze alarmują, że w Niemczech jest zajętych 80 proc. łóżek respiratorowych na oddziałach covidowych. Gdyby sytuacja dalej się pogarszała, na przełomie roku zabrakłoby respiratorów w Niemczech - wskazywał reporter.
REKLAMA
Czytaj także:
- Koronawirus w Europie. Włochy pierwsze w Europie pod względem liczby zmarłych
- Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Czechach. Liczba zakażeń może szybko rosnąć
- Prezydent: szczepionka na COVID-19 może być dostępna kilka dni po dopuszczeniu jej na rynek europejski
Korespondent TVP Info zwrócił także uwagę, że Angela Merkel nie wspominała o zamykaniu granic. - Nie sądzę, by granice były zamykane. Niemcy potrzebują utrzymywania łańcuchów dostaw, które zapewniają polscy kierowcy ciężarówek - ocenił Cezary Gmyz.
Ponad 1,3 mln zakażeń
Instytut Roberta Kocha poinformował rano o ponad 20 tysiącach nowych zakażeń. Zmarło 321 osób. Dotychczas w sumie w Niemczech zarejestrowano ponad milion 320 tysięcy zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 22 tysiące osób, a wyzdrowiało prawie 958 tysięcy.
opr. Johns Hopkins University
REKLAMA
IAR, TVP.Info/ mbl
REKLAMA