Stan negocjacji umowy z Wielką Brytanią. Barnier spotka się z ambasadorami UE

Główny unijny negocjator Michel Barnier ma dziś przedstawić ambasadorom 27 krajów członkowskich stan negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie przyszłej umowy handlowej. Dziś również ze stanem negocjacji ma się zapoznać grupa koordynacyjna Parlamentu Europejskiego do spraw Wielkiej Brytanii.

2020-12-14, 07:28

Stan negocjacji umowy z Wielką Brytanią. Barnier spotka się z ambasadorami UE
Boris Johnson i Ursula von der Leyen. Foto: Xinhua/Xinhua News/East News

Negocjacje Brukseli z Londynem cały czas trwają. Choć wczoraj upływał termin na osiągnięcie porozumienia, został on kolejny raz przełożony.

Powiązany Artykuł

Boris Ursula PAP-1200.jpg
Boris Johnson: duże prawdopodobieństwo braku umowy między Wielką Brytanią i UE

Szansa na porozumienie "na późnym etapie"?

Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wczoraj po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

- Upoważniliśmy naszych negocjatorów do kontynuowania rozmów i sprawdzenia, czy uda się osiągnąć porozumienie nawet na tak późnym etapie. Pomimo wyczerpania po prawie rocznych rokowaniach, pomimo faktu, że terminy były wielokrotnie przekraczane, uważamy, że w tym momencie odpowiedzialność nakazuje zrobić jeszcze jeden krok - dodała szefowa Komisji.

Czytaj także:

Niekorzystne warunki

Do końca roku pozostały niecałe 3 tygodnie. Jeśli w tym czasie nie będzie zgody na nową umowę handlową, wtedy od stycznia kontakty Unii z Wielką Brytanią nie będą regulowane żadnym porozumieniem i zaczną obowiązywać cła oraz limity eksportowe zgodnie z ogólnymi zasadami Światowej Organizacji Handlu, co będzie niekorzystne dla obu stron.

Posłuchaj

Ambasadorowie i europosłowie omówią negocjacje z Wielką Brytanią. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Nierozwiązane są trzy kluczowe kwestie. Chodzi o dostęp unijnych rybaków do brytyjskich łowisk o równe warunki konkurencji i stosowanie przez Wielką Brytanię unijnych norm środowiskowych, prawa pracy oraz zasad pomocy publicznej. Nie ma również zgody między Londynem a Brukselą w sprawie systemu rozwiązywana sporów w przyszłości i roli unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej