Nowa mutacja koronawirusa, która szybciej się rozprzestrzenia. Zobacz, co jeszcze o niej wiemy

W Wielkiej Brytanii wykryto nowy wariant koronawirusa, który - jak się uważa - rozprzestrzenia się szybciej niż ten znany do tej pory. W związku z tym kilka krajów europejskich, m.in. Holandia, Belgia, Włochy i Austria, zawiesiło lub zapowiedziało zawieszenie komunikacji lotniczej z Wielką Brytanią. Co wiemy o nowej mutacji?

2020-12-20, 20:20

Nowa mutacja koronawirusa, która szybciej się rozprzestrzenia. Zobacz, co jeszcze o niej wiemy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/PPK_studio

W niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu nowego wariantu SARS-CoV-2, który pojawił się w Wielkiej Brytanii.

W Europie, gdzie transmisja koronawirusa jest intensywna i szeroka, poszczególne państwa powinny wzmocnić kontrole i środki zapobiegawcze - oświadczyła rzeczniczka WHO Europe. Organizacja Zdrowia wezwała również państwa do udostępniania wyników badań nad wirusem, co umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się jego nowej mutacji.

Powiązany Artykuł

muller 1200 en.jpg
Polska zawiesi loty z Wielką Brytanią? Rzecznik rządu: decyzja w poniedziałek

O wykryciu na Wyspach nowego wariantu koronawirusa poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

Według WHO, oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

REKLAMA

Czytaj także:

Ustalenia badaczy

Nowa mutacja została po raz pierwszy zidentyfikowana w hrabstwie Kent w zeszłym tygodniu podczas rutynowych badań prowadzonych przez rządową agencję Public Health England, zaś członkowie rządu zostali poinformowani o tym w piątek.

Szczep, znany jako VUI-202012/01, może być nawet o 70 proc. bardziej zakaźny. Jego skład genetyczny jest "bardzo wyraźny", co jest dobrą wiadomością, bo naukowcy mają większe szanse na skuteczne badania. Można go bowiem wykryć poprzez sekwencjonowanie całego genomu.

Powiązany Artykuł

koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
Europejskie kraje zawieszają połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Chodzi o nową mutację koronawirusa

Jak wskazują naukowcy, ma on jednak nie wywoływać ostrzejszych objawów i nie być bardziej śmiertelny. 

REKLAMA

Co z reakcją na szczepionkę?

Nie ma aktualnie dowodów na to, że nowy szczep SARS-CoV-2 jest odporny na istniejące szczepionki. Zdaniem naukowców opracowane wakcyny będą zdolne do walki też z nową mutacją. Potwierdził to też minister zdrowia Niemiec Jens Spahn

Jak tłumaczą cytowani przez Deutsche Welle Richard Neher z Uniwersytetu w Bazylei i Andreas Bergthaler z Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu, szczepionki wywołują jednocześnie odpowiedź immunologiczną przeciwko kilku cechom wirusa. Nawet gdy jedna z tych cech ulega zmianie, układ odpornościowy wciąż może chronić organizm. - Nie widzę w tym momencie powodu do wszczynania alarmu - zaznaczył w niedzielę 20 grudnia Neher, dodając jednocześnie, że sytuacja musi być na bieżąco monitorowana.

- Jest mało prawdopodobne, aby ta zmiana wpłynęła na skuteczność szczepionek, ale dopiero okaże się, czy wpłynie ona na to, jak łatwo wirus przenosi się z człowieka na człowieka - komentował zaś dr Stephen Griffin z uniwersytetu w Leeds, cytowany przez "Science Media Centre".

Rozpowszechnione mutacje

Koronawirus SARS-CoV-2 ma aktualnie siedem przebadanych mutacji. Oryginalna odmiana, odkryta w chińskim mieście Wuhan w grudniu ubiegłego roku, znana jest jako szczep L.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

laboratorium 1200 shutterstock.jpg
Nowy wariant koronawirusa na świecie. WHO bije na alarm i wzywa do zaostrzenia kontroli

Następnie wirus zmutował w szczep S na początku 2020 r. Kolejne pojawiły się szczepy V i G.

Najbardziej rozpowszechniony jest zaś szczep G, który rozszerzył się w mutację GR, GH i GV.

jp/PAP/IAR/Onet.pl/dw.com

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej