more_horiz
Wiadomości

Porozumienie Londynu z Brukselą. Szefowa KE: umowa dobra dla obu stron

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 18:00
Bruksela i Londyn doszły do porozumienia ws. nowej umowy handlowej. - Jest ono sprawiedliwe, zrównoważone, dobre i odpowiedzialne dla obu stron - oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL

Kompromis został osiągnięty po wielu miesiącach negocjacji. Na ostatnim etapie rokowania prowadzone w Brukseli w tym tygodniu toczyły się dzień i noc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
EqAthMaW8AEFuGv-12.jpg
Jest umowa brexitowa. Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie

"Długa i kręta droga"

Porozumienie zostało osiągnięte niemal w ostatnim momencie, bo tylko do końca grudnia obowiązuje okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, choć już poza Unią, jest z nią związana wszystkimi regulacjami.

Gdyby nie było kompromisu, to od stycznia wzajemne kontakty regulowałyby ogólne zasady Światowej Organizacji Handlu z cłami i limitami eksportowymi, co byłoby z niekorzystne zarówno dla Brukseli, jak i Londynu. "Zegar już nie tyka. To wielka ulga" - skomentował unijny negocjator Michel Barnier.

Posłuchaj
00:52 Jest porozumienie UE z Wielką Brytanią ws. nowej umowy handlowej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).mp3 Jest porozumienie UE z Wielką Brytanią ws. nowej umowy handlowej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

- To była długa i kręta droga, ale wreszcie znaleźliśmy porozumienie. Ono jest sprawiedliwe, zrównoważone, dobre i odpowiedzialne dla obu stro" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Oczekiwanie na akceptacje PE i krajów UE

Najtrudniejsze były trzy kwestie - rozwiązywanie sporów w przyszłości, równe warunki konkurencji oraz rybołówstwo. Ta ostatnia sprawa okazała się najtrudniejsza. Ostatecznie jednak uzgodniono zasady dostępu unijnych rybaków do brytyjskich łowisk.

Teraz wynegocjowany kompromis musi być jeszcze zaakceptowany przez kraje członkowskie i Parlament Europejski. Unijne rządy zdecydują się zapewne na tymczasowe zastosowanie umowy, by mogła ona obwiązywać od stycznia i równoległe była ratyfikowana przez państwa członkowskie.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem