X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

2020 rokiem porażki Nord Streamu 2. "Jest klimat na to, by to ostatecznie zatrzymać"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 21:11
- Kończący się rok był czasem porażki Nord Streamu 2 - skomentował redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia podkreślił, że Nord Stream nie osiągnął strategicznego celu, wyznaczonego przez Kreml i nie został ukończony w tym roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Chizhenok/shutterstock

Na dokończenie budowy Nord Streamu 2 nie pozwoliły amerykańskie sankcje wobec firm uczestniczących w projekcie, które mają być jeszcze rozszerzone.

Czytaj więcej
EN_01351880_0332-12.jpg
Rosja obawia się sankcji. Rzecznik Kremla: mogą utrudnić budowę Nord Streamu 2

- One według nieoficjalnych informacji z Waszyngtonu mają dobić Nord Stream 2. I te informacje na koniec 2020 roku pozwalają sądzić, że ten projekt nadal wisi na włosku, jego los nie jest przesądzony i na pewno wielką porażką Kremla jest fakt, że jeszcze nie powstał - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Posłuchaj
00:18 10816932_1.mp3 Wojciech Jakóbik o Nord Streamie 2 (IAR)

Amerykańskie sankcje i atmosferę wokół Nord Streamu 2 komentował także w rozmowie z Beatą Płomecką europoseł Jacek Saryusz-Wolski. - To by przelało tę czarę i stanowiłoby taki gwóźdź do trumny, nie wiem do końca czy na zawsze, ale na pewno to jest nowy moment bardzo znaczący w tej chwili. Do tego kontekst, który polega na tym, że na skutek koronakryzysu i stanu ogólnego gospodarki światowej radykalnie spadł popyt na energię, w tym na gaz. Z kolei ocena tego, co robi Rosja in minus, zaczyna się kształtować w Europie. Także jest gospodarczy i polityczny klimat, by ten gazociąg, tak kontrowersyjne przedsięwzięcie zostało zatrzymane - powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Posłuchaj
00:30 10816932_2.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o Nord Stream 2 (IAR)

"Monopolista stracił swoją siłę"

Również europoseł Jerzy Buzek uważa, że to był dobry rok dla tych, którzy uważają, że budowa Nord Streamu 2 nie służy nikomu w Europie, tylko Gazpromowi. Były polski premier przypomniał, że dokończenie tej inwestycji utrudniła także przyjęta w ubiegłym roku znowelizowana unijna dyrektywa gazowa, której on sam był negocjatorem z ramienia Parlamentu Europejskiego.

Jerzy Buzek, w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia pokreślił, że zapisy dyrektywy były radykalne i nie obowiązywały pierwszej nitki Gazociągu Północnego. Chodziło o zagwarantowanie dostępu do gazociągu innym firmom, transparentne i niedyskryminacyjne ceny przy przesyle gazu, czy rozdział właścicielski.

Czytaj więcej
akademik czerski nord stream 2 free shutt 1200 .jpg
Jakub Wiech o Nord Stream 2: Berlin podpatrzył, jak Moskwa używa energetyki do politycznej gry

- To są daleko idące zmiany. One powodowały, że rurociąg w dużym stopniu temu głównemu inwestorowi Gazpromowi, który rządził na rynku europejskim i na rynku dostaw gazu, przestał się opłacać. Monopolista stracił swoją siłę - dodał europoseł Jerzy Buzek.

Posłuchaj
00:16 10816932_3.mp3 Jerzy Buzek o Nord Streamie 2 (IAR)

W tym roku ciosem dla Nord Streamu 2 było także odrzucenie przez unijny Trybunał Sprawiedliwości skargi złożonej przez Gazprom na znowelizowaną dyrektywę gazową. Kłopoty pogłębiła także decyzja niemieckiego regulatora, czyli brak zgody na wyłączenie inwestycji spod unijnego prawa.

Beata Płomecka

Czytaj także

"Projekt jest praktycznie zakończony". Władimir Putin o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 13:14
- Gazociąg Nord Stream 2 jest korzystny dla gospodarki europejskiej i niemieckiej - ocenił w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin i wyraził nadzieję na realizację tego projektu. Określił Nord Stream 2 jako "praktycznie ukończony".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mur pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią". Ekspert o zagrożeniach Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 16:51
- Najbardziej niebezpieczne jest to, że Nord Stream 2 posłuży do dalszego przesyłu surowca. Powstanie swego rodzaju niewidzialny mur pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią - ostrzegał na antenie Polskiego Radia 24 Bartosz Sawicki z BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń