Wybory do Zgromadzenia Narodowego w Wenezueli. Większość opozycji nie uznała wyników
- Większość członków opozycyjnego wobec rządu prezydenta Nicolasa Maduro wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego, wybranego w 2015 roku, nie uznała niekorzystnych dla nich wyników wyborów parlamentarnych z 6 grudnia.
2020-12-28, 02:31
Większość opozycji zdecydowała przedłużyć kadencję Zgromadzenia Narodowego, która wygasa formalnie 5 stycznia.
Oznacza to przedłużenie kadencji Juana Guaido jako przewodniczącego Zgromadzenia, a zarazem jako popieranego przez przeciwników rządu prezydenta kraju ad interim, uznanego przez ponad 50 krajów, w tym państwa Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł
"Nie były wolne ani uczciwe". UE nie uznaje wyniku wyborów w Wenezueli
Wezwanie do bojkotu
Juan Guaido złożył oświadczenie, że wybory z 6 grudnia przeprowadzone przez rząd, który utracił demokratyczna legitymizację, nie mają mocy prawnej.
Decyzji Guaido nie poparła jednak druga w Zgromadzeniu partia opozycyjna, Akcja Demokratyczna, powołując się na konstytucję Wenezueli, która nie przewiduje takiej możliwości.
- Protesty w Wenezueli. Dr Gocłowska-Bolek: kryzys trwa od wielu lat
- Wenezuela reaguje na sankcje. Maduro wydalił z kraju przewodniczącą delegacji UE
Ugrupowania opozycyjne wobec rządu wezwały Wenezuelczyków do bojkotu głosowania, a większość uprawnionych nie uczestniczyła w wyborach; z prawa głosu skorzystało jedynie 30,5 proc. wyborców.
Przedstawiciel rządu Wenezueli William Castillo, oceniając w niedzielę decyzję Juana Guaido i postawę większości opozycyjnych deputowanych do Zgromadzenia Narodowego, uznał je za "teatr absurdu" i stwierdził, że opozycja łamie konstytucję.
REKLAMA
pkr
REKLAMA