more_horiz
Wiadomości

Nadzwyczajna pomoc UE dla Chorwacji po niszczycielskim trzęsieniu ziemi

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 19:33
UE uruchomiła mechanizm ochrony ludności, aby pomóc Chorwacji dotkniętej przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4. We wtorek chorwackie władze złożyły odpowiedni wniosek o pomoc.
Skutki grudniowego trzęsienia ziemi w Chorwacji
Skutki grudniowego trzęsienia ziemi w ChorwacjiFoto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica i komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz przybyli w środę do Zagrzebia, gdzie spotkali się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Wraz z wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Davorem Bożinoviciem odwiedzili następnie najbardziej zniszczone przez kataklizm miasto Petrinja.

- Przyjechałem dziś do Chorwacji, aby zapewnić Chorwatów, że UE jest z nimi w pełnej solidarności. Nasze Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego będzie nadal zapewniać natychmiastową pomoc. Jestem bardzo wdzięczny krajom, które natychmiast ruszyły na pomoc Chorwacji w tych trudnych czasach. Myślę o wszystkich poszkodowanych, zwłaszcza o tych, którzy stracili bliskich, a także o odważnych ratownikach na miejscu zdarzenia, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc ludziom w potrzebie - powiedział Lenarczicz.

EPA Chorwacja 1200.jpg
Trzy kolejne wstrząsy w Chorwacji. Przerażeni ludzie uciekali ze swoich domów

Błyskawiczna mobilizacja

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło centralną część Chorwacji, zabiło co najmniej siedem osób i spowodowało rozległe zniszczenia w wielu domach i infrastrukturze. W ramach natychmiastowej reakcji KE zmobilizowała pomoc z różnych państw członkowskich, która zostanie szybko wysłana na dotknięte obszary.

Natychmiastowa pomoc zaoferowana przez Austrię, Bułgarię, Czechy, Francję, Grecję, Węgry, Włochy, Litwę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwecję i Turcję obejmuje bardzo potrzebne kontenery mieszkalne, namioty, śpiwory, łóżka i grzejniki elektryczne.

Czytaj także:

Ponadto unijna służba zarządzania kryzysowego Copernicus pomaga w dostarczaniu map oceny szkód na obszarach dotkniętych katastrofą.

chor mid-epa08909778 1200.jpg
Polska oferuje Chorwacji pomoc po trzęsieniu ziemi. Jest deklaracja szefa MSZ

Całodobowe Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej jest w stałym kontakcie z władzami chorwackimi, aby ściśle monitorować sytuację i kierować dalszą pomoc UE.

***

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności to utworzony w 2001 r. system koordynacji pomocy ratowniczej i humanitarnej na wypadek katastrof naturalnych i wynikających z działalności człowieka, których skala lub charakter przekracza możliwości reagowania kraju dotkniętego.

Mechanizm obejmuje 34 państwa europejskie (27 państw UE, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Turcja).

Uruchomienie działań pomocowych Mechanizmu (tzw. aktywacja) uzależnione jest od otrzymania oficjalnego apelu o pomoc wystosowanego przez państwo dotknięte skutkami katastrofy.

pkr

Zobacz także

Zobacz także