X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory prezydenckie w USA. Sędzia federalny podjął decyzję ws. zmiany wyniku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 05:40
Federalny sędzia okręgowy w Teksasie odrzucił w piątek kolejną, podjętą przez Republikanów, próbę zmiany wyników listopadowych wyborów prezydenckich wygranych przez Demokratę Joe Bidena. Miał jej dokonać wiceprezydent Joe Pence.
Joe Biden, Donald Trump
Joe Biden, Donald Trump Foto: shutterstock.com/Trevor Bexon & Evan El-Amin
  • Sędzia federalny oddalił kolejną próbę zmiany wyniku wyborów
  • Pence ma przewodniczyć, jako przewodniczący Senatu, zapowiedzianemu na środę posiedzeniu obu izb Kongresu, na którym ma zapaść formalna decyzja zatwierdzająca wynik głosowania w Kolegium Elektorów
  • Przyznało ono zwycięstwo Bidenowi stosunkiem głosów 306:232, zgodnie z wynikami listopadowych wyborów

We wniesionym pozwie republikański deputowany do Izby Reprezentantów z Teksasu Louis Gohmert oraz grupa republikańskich elektorów z Arizony domagali się zastosowania przepisów ustawy z 1887 r. określającej procedurę zatwierdzania przez Kongres wyników głosowania w Kolegium Elektorów.

Przyznaje ona wiceprezydentowi wyłączne prawo do "określania, które z głosów elektorskich z danego stanu zaliczyć do ostatecznego zestawienia".

W praktyce wiceprezydent pełni podczas posiedzenia rolę wyłącznie formalną i nie ma wpływu na wynik głosowania.

Trump free 1200 shutter.jpg
Amerykańska ustawa o obronie narodowej. Senat zadecydował ws. weta Trumpa

"Nie są w stanie zmienić wyniku wyborów"

Sędzia Jeremy Kernodle, mianowany zresztą przez Trumpa, w uzasadnieniu orzeczenia oddalającego pozew stwierdził, że argumenty powodów "nie mają charakteru merytorycznego" i "nie są w stanie zmienić wyniku wyborów".

Podobnie negatywną opinię o pozwie wydał resort sprawiedliwości a jego były już szef i prokurator generalny William Barr oświadczył, że nie widzi powodu aby powoływać specjalnego prokuratora, który zbadałby zasadność zarzutów prezydenta Trumpa. Twierdzi on, że podczas wyborów doszło do masowych fałszerstw.

Barr zrezygnował ze stanowiska w ub. tygodniu.

Czytaj także:

Trump, jego sztab wyborczy i sojusznicy wnieśli już łącznie ok. 50 pozwów kwestionujących wynik listopadowych wyborów. Prawie wszystkie zostały oddalone lub pozostawione bez rozpoznania. Prezydent przegrał również dwukrotnie w Sądzie Najwyższym.

ks

Czytaj także

"Gdyby odbyły się miesiąc później, wynik mógłby być na korzyść Trumpa". Prof. Paruch o wyborach w USA

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 20:05
- Republikanie popełnili zasadniczy błąd, a mianowicie, nie zauważyli, że uruchamianie głosowania korespondencyjnego w tzw. swing states, było kluczem do tego, by pokonać Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Waldemar Paruch. Gośćmi audycji byli też publicyści: Iwo Bender i Maciej Kożuszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agresywne działania". Ekspert o ekspansji Chin na rynkach światowych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 09:48
- Jeśli weźmiemy pod uwagę ostatni raport NATO dotyczący lat 2020-2030, to tam wskazuje się Chiny, a nie Rosję, jako główne zagrożenie ze względu na nieobliczalność i uderzenia w fundamentalne kwestie, takie jak system wartości - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: wskaźnik zachorowań na COVID-19 przyspieszył, już 20 mln zakażonych od początku pandemii

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 21:25
USA rozpoczęły 2021 rok ponad 20 milionami zidentyfikowanych od początku pandemii przypadków COVID-19 - podał w piątek Universytet Johnsa Hopkinsa (UHJ). Jest to prawie jedna czwarta z 83 mln zakażeń na całym świecie. W USA zmarło już ponad 346 tys. osób.
rozwiń zwiń