Atak Francji na dżihadystów w Mali. Mieszkańcy wioski mówią o ofiarach wesela, armia zaprzecza oskarżeniom

Mieszkańcy wioski w środkowej części Mali twierdzą, że w minioną niedzielę siły francuskie zaatakowały uczestników przyjęcia weselnego - mówą o kilkunastu zabitych i rannych. Sztab francuskich sił zbrojnych zaprzecza oskarżeniom - twierdzi, że atak na przyjęcie weselne, którego miałoby dokonać francuskie wojsko, jest wykluczony. Armia twierdzi, ze tego dnia, 3 stycznia, dokonała ataku, ale na grupę dżihadystów.

2021-01-06, 17:39

Atak Francji na dżihadystów w Mali. Mieszkańcy wioski mówią o ofiarach wesela, armia zaprzecza oskarżeniom
Wioska w Mali (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Shutterstock.com / trevor kittelty

Powiązany Artykuł

Niger 1200 Forum.jpg
Atak dżihadystów w Nigrze. Co najmniej 56 osób nie żyje

Mieszkańcy okolic miasta Douentza twierdzą, że w wyniku nalotu zginęło kilkanaście osób. Do tej pory zidentyfikowano 18 ciał - twierdzi Hamadoun Dicko, przewodniczący lokalnego stowarzyszenia młodzieżowego.


Posłuchaj

Oskarżenia wobec francuskiej armii. Relacja Stefana Foltzera z Paryża (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Ofiarami są wedle tej organizacji dorośli oraz dzieci, którzy zgromadzili się podczas wesela. Mieszkańcy twierdzą, że za atak odpowiadają francuskie myśliwce - tak twierdzą jedne źródła.

Natomiast wedle innych źródeł mieszkańcy twierdzą, że ostrzelał ich helikopter - ale następnie, jak podają francuskie media, armia francuska oświadczyła, że w operacji 3 stycznia helikopter nie brał udziału.

REKLAMA

Media francuskie stwierdzają, że sytuacja jest co najmniej niejasna i wymaga wyjaśnienia, mówi się także o wojnie informacyjnej. Stawia się obecnie wiele pytań, jest wiele spekulacji, w tym, czy dżihadyści mogli zbiec do zaatakowanej wioski. 

Atak na dżihadystów

Sztab francuskiego wojska tłumaczy, że 3 stycznia przeprowadzono w tej okolicy nalot, ale był on wymierzony wyłącznie w dżihadystów.

REKLAMA

Francuzi zabili w nim od 6 do 20 terrorystów - informują media powołując się na źródła wojskowe. "Uderzenie nastąpiło w wyniku kilkudniowej pracy wywiadowczej i obserwacji” - przekonuje francuskie dowództwo, odpierając zarzuty o atak na wesele.

Operację przeprowadzono kilka dni po tym, jak w dwóch zasadzkach malijskich dżihadystów zginęło pięciu francuskich żołnierzy.

Francuskie wojska są obecne w Mali od 2013 roku, w ramach operacji prowadzonej przeciwko islamskim grupom bojowym powiązanym z Al-Kaidą i organizacją Państwo Islamskie.

IAR / RFI/ France24/ in.

REKLAMA

\\

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej