"Zatrzymanie Nawalnego jest niedopuszczalne". Szef Rady Europejskiej krytykuje Rosję

2021-01-17, 21:05

"Zatrzymanie Nawalnego jest niedopuszczalne". Szef Rady Europejskiej krytykuje Rosję
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Foto: PAP/EPA/AFP POOL

Szef Rady Europejskiej wezwał Rosję do natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego. "Zatrzymanie jest niedopuszczalne" - napisał na Twitterze Charles Michel. Również szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaapelował o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty.

Powiązany Artykuł

1200_Nawalny_Forum.png
"Domagamy się natychmiastowego uwolnienia". Państwa bałtyckie potępiają zatrzymanie Nawalnego

Rosyjski opozycjonista, który został zatrzymany po wylądowaniu na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, wrócił do kraju po pięciomiesięcznym pobycie w Niemczech. Tam był leczony po próbie otrucia chemicznym środkiem bojowym - nowiczok.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

nawalny 1200 shutterstock.jpg
Nawalny wezwany do stawienia się w Moskwie. Rosyjskie służby chcą go wysłać do łagru

Posłuchaj

UE apeluje o natychmiastowe uwolnienie Aleksieja Nawalnego. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Również szef unijnej dyplomacji zaapelował o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty. Josep Borrell napisał na Twitterze, że rosyjskie władze muszą szanować prawa opozycjonisty. "Upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości jest niedopuszczalne" - dodał szef unijnej dyplomacji.

Jest też wniosek o debatę w Parlamencie Europejskim na temat Rosji w związku z zatrzymaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Europoseł Andrzej Halicki poinformował na Twitterze, że uruchomił procedurę szybkiej debaty. Po niej - jak napisał - powinny nastąpić precyzyjne działania Komisji Europejskiej i unijnych krajów. "Unia musi działać szybko" - podkreślił.

Także europoseł Anna Fotyga napisała, że Parlament Europejski musi potępić zatrzymanie Aleksieja Nawalnego. Podkreśliła, że konieczny jest jasny sygnał sprzeciwu wobec działań Kremla. Była minister spraw zagranicznych dodała, że w tej sprawie są zgodni europejscy konserwatyści oraz przedstawiciele pozostałych grup politycznych w Europarlamencie.

Czterodniowa sesja Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się w poniedziałek w Brukseli. Jej program jest już uzgodniony, ale zmienić można go jeszcze podczas rozpoczęcia sesji jutro po południu, po przyjęciu wniosku przez większość europosłów.

pb,fc

Polecane

Wróć do strony głównej