more_horiz
Wiadomości

"Nowy plan dostaw szczepionek absolutnie nie do zaakceptowania". Kolejne spotkanie KE z firmą AstraZeneca

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:30
Dziś w Brukseli kolejne spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca w sprawie terminowych dostaw szczepionek do Unii.
Szczepionka firmy AstraZeneca
Szczepionka firmy AstraZenecaFoto: Ascannio / Shutterstock.com

Poniedziałkowe rozmowy nie przyniosły rezultatu. Koncern, którego szczepionki mają w piątek uzyskać autoryzację Europejskiej Agencji Leków, już poinformował, że nie może dostarczyć zakontraktowanych dawek zgodnie z umową w pierwszym kwartale.

koronawirus szczepionka free shutt-1200.jpg
Niemiecka opozycja żąda wyjaśnień ws. zakupów szczepionek przez UE

Posłuchaj
00:53 10871922_1.mp3 Bruksela: kolejne spotkanie KE z firmą AstraZeneca ws. dostaw szczepionek. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Komisja Europejska zażądała dodatkowych wyjaśnień od firmy, bo te, które otrzymała, uznała za niewystarczające. - Nowy plan dostaw jest dla Unii absolutnie nie do zaakceptowania - mówiła w poniedziałek komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides, a rozmowy z AstraZenecą określiła jako rozczarowujące. Irytacja Komisji jest tym większa, że na wczesnym etapie badań nad szczepionką przekazała firmie miliony euro.

Czytaj także:

- Unia Europejska współfinansowała badania i produkcję preparatu i chce na tym skorzystać. Unia chce wiedzieć, ile dokładnie dawek zostało wyprodukowanych przez firmę AstraZeneca, oraz czy i komu zostały one do tej pory dostarczone - powiedziała unijna komisarz do spraw zdrowia.

Komisja podejrzewa, że partia szczepionek wyprodukowana w Unii i przeznaczona dla krajów członkowskich została sprzedana poza Wspólnotę. Dlatego też zapowiedziała wprowadzenie rejestru eksportu szczepionek. Podobny problem z dotrzymaniem terminów dostaw mają także BioNTech i Pfizer oraz Moderna, których preparaty zostały już dopuszczone na unijny rynek.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem