Europejski spór o szczepionki, pierwsze dawki trafiły do Afryki. Podsumowanie pandemii na świecie
Zaostrza się spór o szczepionki w Unii Europejskiej. Na świecie szybko rośnie liczba nowych przypadków, a powodem tego są nowe odmiany koronawirusa, które rozchodzą się znacznie szybciej niż wcześniej znane warianty.
2021-01-28, 21:57
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 mln 181 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 101 mln. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Powiązany Artykuł
WHO: w razie potrzeby szczepionki będą szybko dostosowane do nowych odmian koronawirusa
Posłuchaj
Problemy ze szczepionkami w Europie
Po tym, jak rozmowy Komisji Europejskiej i firmy AstraZeneca nie przyniosły porozumienia, w fabryce koncernu w Belgii rozpoczęła się kontrola. Na zlecenie Brukseli inspektorzy sprawdzają, jakie są przyczyny zmniejszonych dostaw do krajów Wspólnoty ze strony koncernu. Komisja Europejska zastanawia się także nad wprowadzeniem zakazu eksportu szczepionek z krajów Unii do państw spoza Wspólnoty.
Szacuje się, że najpierw koncern Pfizer a teraz AstraZeneca dostarczyły jak dotąd do krajów Unii o 75 milionów dawek mniej niż zapisano w kontraktach. Z powodu braków część szczepień wstrzymano w regionie Madrytu, a w Katalonii władze alarmują, że magazyny są puste. Niemiecki minister zdrowia Jens Spann zapowiedział, że kraj czeka 10 ciężkich tygodni z powodu niewystarczającej liczby dawek.
- Włochy sprawdzają, czy Ronaldo nie złamał przepisów sanitarnych, Hiszpania liczy utracone etaty. COVID-19 na świecie
- Opóźnienia w dostawach szczepionek do UE. Komisja Europejska chce blokady eksportu
Powiązany Artykuł
W Hiszpanii ponad 700 osób zaszczepionych poza kolejnością. To głównie politycy
Szczepionki w Afryce i nowe warianty SARS-CoV-2
Unia Afrykańska zakontraktowała tymczasem 400 milionów dawek szczepionki AstraZeneca dla krajów regionu. Do tej pory podawanie preparatów rozpoczęto w zaledwie kilku afrykańskich krajach.
Nowy wariant koronawirusa z RPA wykryto tymczasem w Stanach Zjednoczonych. Brytyjska odmiana jest obecna w ponad 50 krajach na świecie. Nowe badania belgijskich naukowców wykazały, że brytyjski wariant może być nawet o 65 proc. bardziej zakaźny.
jmo
REKLAMA