Opóźnienia w dostawach szczepionek do UE. Komisja Europejska chce blokady eksportu
Komisja Europejska odpowiada na opóźnienia w dostawach szczepionek realizowanych przez unijne firmy. Wobec podmiotów, które nie dotrzymają terminów możliwy będzie zakaz eksportu preparatów z unijnego kraju do państwa spoza Wspólnoty - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2021-01-28, 16:20
To reakcja na problemy z dostawami firmy AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzki koncern, który jutro uzyska autoryzację w Unii, już poinformował, że w I kwartale nie będzie w stanie dostarczyć planowanej liczby szczepionek i dostawy zostaną znacznie zmniejszone. Wcześniej problemy z dostawami zgłosiły BioNTech i Pfizer.
Powiązany Artykuł
Zakończyło się spotkanie UE-AstraZeneca. Komisja nie jest zadowolona z wyjaśnień
Komisja Europejska podejrzewa, że szczepionki zamiast do unijnych krajów, są sprzedawane państwom spoza Wspólnoty, które albo płacą więcej, albo znacznie wcześniej dopuściły szczepionki danej firmy na swój rynek. Stąd propozycja kontroli eksportu szczepionek, która zostanie przedstawiona jutro. Zgodnie z nią, firmy produkujące szczepionki będą musiały informować władze unijnych krajów o planowanym eksporcie szczepionek.
- Tragiczna sytuacja w Sudanie Południowym. Pomaga Polska Akcja Humanitarna
- "Świat nie docenił tego wirusa". Naukowcy zbadali afrykański szczep SARS-CoV-2
Państwo członkowskie na terenie którego znajduje się fabryka, będzie mogło zablokować eksport szczepionek jeżeli firma nie wywiązała się z umowy na dostawy do Unii. To nie jest blokada eksportu - podkreśla Komisja i dodaje, że jeżeli dawki będą dostarczane do Unii zgodnie z planem i umową podpisaną przez Komisję w imieniu państw członkowskich, to firmy nie będą miały problemów z eksportem. Unijny mechanizm ma działać do końca marca z możliwością przedłużenia.
REKLAMA
Beata Płomecka, bartos
REKLAMA