"Świat nie docenił tego wirusa". Naukowcy zbadali afrykański szczep SARS-CoV-2
Wariant koronawirusa zidentyfikowany w październiku w RPA, a obecnie dominujący w tym najbardziej dotkniętym pandemią kraju Afryki, nie jest bardziej śmiertelny, ale jest 1,5 raza bardziej zaraźliwy, niż dominujący dotąd szczep - poinformowali eksperci z RPA. - Świat nie docenił tego wirusa: ten wirus może ewoluować i dostosowywać się - przyznał profesor Alex Sigal z Instytutu Badań nad Zdrowiem w Afryce.
2021-01-19, 00:13
RPA, kraj mocno dotknięty drugą falą pandemii, zarejestrowała w poniedziałek 23-procentowy spadek liczby nowych przypadków zakażeń - poinformował minister zdrowia Zweli Mkhize. Uważa on, że choć prawdopodobnie osiągnięto "punkt zwrotny" w drugiej fali koronawirusa, to "jest za wcześnie, by świętować", gdyż w tym samym czasie wzrosła o 18,3 procent liczba osób przyjmowanych do szpitali w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
Powiązany Artykuł
Koronawirus na świecie. Ponad 3 mln zakażeń w Afryce, umarło już ponad 70 tys. osób
- Jeśli pacjentów jest więcej, to między pierwszą a drugą falą śmiertelność szpitalna nie zmienia się - podkreśliła specjalistka chorób wirusowych dr Waasila Jassat.
Wirus "może dostosowywać się"
Odkrycie w październiku nowej mutacji SARS-CoV-2 zmusiło władze RPA do wprowadzenia w grudniu nowych ograniczeń. Obawy przed nową wersją koronawirusa odizolowały tę wiodącą potęgę przemysłową w Afryce od części świata, a kilka linii lotniczych odwołało loty do RPA. Szczep nazwany 510Y.V2 "jest o 50 procent bardziej zdolny do transmisji", ale "nic nie wskazuje na to, że jest groźniejszy" - wyjaśnił profesor Salim Abdul Karim, epidemiolog i współprzewodniczący komitetu naukowego w ministerstwie zdrowia RPA.
- Świat nie docenił tego wirusa: ten wirus może ewoluować i dostosowywać się - przyznał profesor Alex Sigal z Instytutu Badań nad Zdrowiem w Afryce.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Jesteśmy u kresu sił". Szczególna sytuacja epidemiczna w jednym z brazylijskich stanów
- Bez testu na COVID-19 ani rusz. Nowe zasady dla przyjeżdżających na Wyspy
- Francja: więcej uprawnionych do przyjęcia szczepionki na COVID-19
"Pobożne życzenia"
Prezydent Cyril Ramaphosa niedawno ogłosił, nie podając szczegółów, że w ciągu najbliższego pół roku do kraju trafi 20 milionów szczepionek. Ludność RPA liczy 59 mln ludzi.
To "pobożne życzenia i nieuczciwe manipulacje" - napisał w poniedziałek w oświadczeniu Sojusz Demokratyczny(DA), główna partia opozycyjna, która domaga się wyjaśnień w sprawie rządowego programu szczepień.
opr. Johns Hopkins University
REKLAMA
Republika Południowej Afryki zanotowała dotąd ponad 1,3 miliona przypadków koronawirusa, w tym około 37 tys. zgonów.
mbl
REKLAMA