more_horiz
Wiadomości

Francuskie radio atakuje Polskę. MSZ: nie ma zgody na bezczelne fałszowanie historii

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 13:42
Francuskie radio publiczne France Culture opublikowało materiał, w którym mówi się m.in. o tym, że "Polska chciałaby zakazać jakiegokolwiek przywoływania swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę".
Niemiecki terror na ulicach Częstochowy. Fot. 1940 rok
Niemiecki terror na ulicach Częstochowy. Fot. 1940 rokFoto: picture alliance/PAP/DPA

"Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dalej jest noc PAP Arch 2-1200.jpg
"Generalizacja szczegółowych przykładów". Prof. Włodzimierz Suleja o książce "Dalej jest noc"


W opublikowanym 9 lutego materiale France Culture informuje również, że "Polska stawia historyków przed sądem". Stacja opisuje sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego, którym warszawski Sąd Okręgowy nakazał przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce "Dalej jest noc".

Materiał francuskiego radia ilustruje fotografia udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r., podpisana "Gdańsk, Polska".

Czytaj więcej:

"Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 r., która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką" - podsumowało radio France Culture. Radio przypomniało, że Izrael oskarżył wówczas Polskę o chęć "zmiany historii". a Polska chciała również karać za używanie wyrażenia "polskie obozy śmierci".

Ordo Iuris podejmie kroki prawne

Ordo Iuris zapowiedziało działania prawne wobec francuskiej rozgłośni. "Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o "odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy" zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: "Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 r.". Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie" - poinformował z kolei na Twitterze wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych.


Współautorów "Dalej jest noc" pozwała Filomena Leszczyńska, bratanica jednej z opisywanych w książce osób. Według niej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej.

Leszczyńska domagała się 100 tys. zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd nakazał przeprosiny i oddalił żądanie zadośćuczynienia. Podczas procesu Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia.

itom

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także