X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Multilateralizm i regulacja przestrzeni cyfrowej. Macron proponuje "nową koncepcję NATO"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 22:49
Prezydent Francji Emmanuel Macron wskazał multilateralizm, czyli wspólne kierowanie polityką przez kilka państw, jako konieczną podstawę wspólnych działań w wymiarze transatlantyckim. Jak mówił, wypracowanie skutecznego wspólnego działania koordynowanego przez wiele podmiotów jest najważniejszą potrzebą.
Emmanuel Macron przemawia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
Emmanuel Macron przemawia na Monachijskiej Konferencji BezpieczeństwaFoto: PAP/EPA/MUELLER / MSC / HANDOUT

Podczas wystąpienia online na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa francuski prezydent podkreślał, że multilateralizm jest potrzebny w obszarach: klimatu, ochrony demokracji, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę wolności słowa i unikania nienawiści, oraz w kwestii regulacji przestrzeni cyfrowej. W ocenie Emmanuela Macrona ostatni z obszarów jest kluczowy dla demokracji.

Tomasz Wróblewski 1200.jpg
Tomasz Wróblewski: Chinom zależy na rozbiciu sojuszu transatlantyckiego
Posłuchaj
00:28 Macron Klimat IAR.mp3 Macron: (multilateralizm jest potrzebny) również w kwestii traktowania nierówności, bo uważam, że jeśli chcemy, aby nasza zachodnia globalizacja odniosła sukces, to nie stanie się to bez włączenia przez sojuszników swoich sąsiadów, zwłaszcza Afryki (IAR)

Jako wspólne wyznanie dla sojuszników wskazał również zaangażowanie w normalizację sytuacji w Sahelu, Syrii, Górskim Karabachu, a także działania dotyczące cyberprzestrzeni, przestrzeni morskiej i kosmosu.

Francuski prezydent dodał, że architektura bezpieczeństwa to także dialog z Rosją, który - jak ujął - jest "kluczem do tego, aby kontynent europejski mógł żyć w pokoju".

Czytaj również:

"Nowa koncepcja NATO"

Jako drugi filar i zarazem wyzwanie dla wspólnych działań Amerykanów i Europejczyków w ramach współpracy transatlantyckiej, Emmanuel Macron wskazał działania w obszarze przebudowy wspólnej agendy i architektury bezpieczeństwa. Chodzi - jak wyjaśniał - o nową koncepcję NATO.

wojsko_usa_stock_1200.jpg
"To dobre z perspektywy wschodniej flanki NATO". Ekspertka OSW o pozostaniu wojsk USA w Niemczech
Posłuchaj
00:21 Macron NATO IAR.mp3 Macron wskazał działania w obszarze przebudowy wspólnej agendy i architektury bezpieczeństwa: To znaczy nowa koncepcja NATO. Uważam, że wszystko, co powiedziałem w zeszłym roku, pozostaje aktualne - pytania, wątpliwości, które możemy mieć, wyzwania, które stoją przed nami (IAR)

Jego zdaniem rolą "szefów państw i rządów jest przygotowanie nowej koncepcji, która zmieni strukturę działań NATO w nadchodzących latach i zbuduje podstawy architektury bezpieczeństwa".

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa jest największym tego typu wydarzeniem na świecie. Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku odbyła się online. Oprócz prezydenta Emmanuela Macrona wzięli w niej udział między innymi także prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel, szef NATO Jens Stoltenberg i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

jmo

Czytaj także

Biden oskarżył Rosję o próbę rozbicia NATO. Szczerski: możemy się pod tymi słowami w pełni podpisać

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 19:47
- Podkreślenie współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa kolektywnego, odrzucenie koncepcji Rosji jako politycznego partnera - to wątki wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena, pod którymi możemy się w pełni podpisać - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powrót do dyplomacji, do multilateralizmu". Prof. Miszczak o działaniach nowej administracji USA

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 20:29
- Stany Zjednoczone chcą współpracować z Unią Europejską, żeby stworzyć wspólną agendę kontrolowania i patrzenia na to, co się obecnie w Chinach i Rosji dzieje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH, komentując wystąpienia monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. 
rozwiń zwiń