Łazik Perseverance na Marsie. Zobacz pierwsze kolorowe zdjęcia NASA
W czwartek wieczorem amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie. Dziś agencja kosmiczna NASA opublikowała trzy nowe zdjęcia w kolorze z powierzchni Czerwonej Planety.
2021-02-19, 23:40
Powiązany Artykuł
Historyczna chwila. Łazik Perseverance wylądował na Marsie
Perseverance wysłał już na Ziemię kilka niesamowitych zdjęć z powierzchni Marsa. Jedno ukazuje maszynę w locie, inne bezkresną pustynię, a jeszcze inne marsjańskie skały. Lądowanie maszyny zostało wykonane przez jedną z 25 kamer, zainstalowanych na łaziku i platformie, która dostarczyła go na powierzchnię Marsa. Podczas lądowania włączone były także dwa mikrofony, w które wyposażony jest Perseverance.
- To jest coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy - powiedział inżynier systemu lotu NASA Aaron Stehura - To było oszałamiające. Towarzyszy nam poczucie zwycięstwa, że udało nam się to zdjęcie zrobić i podzielić się nim ze światem".
"Moment, o którym mój zespół marzył od lat, teraz stał się rzeczywistością. Odważcie się robić wielkie rzeczy" – czytamy w tweecie.
"Otwarty horyzont, za którym jest tak wiele do odkrycia. Nie mogę się już doczekać" – czytamy we wpisie.
"Uwielbiam skały. Spójrzcie na te tuż obok mojego koła. Czy są to skały wulkaniczne, czy może osadowe? Jaką historię skrywają? Nie mogę się doczekać, by się dowiedzieć" – napisano.
REKLAMA
***
Powiązany Artykuł
"Kolonizacja Marsa pozwoli wejść w kolejną erę postępu". Nowy etap podboju kosmosu
Perseverance wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie 30 lipca ubiegłego roku. Został wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V. Po pokonaniu liczącej ponad 470 milionów kilometrów trasy pojazd wylądował w marsjańskim kraterze Jezero.
Perseverance to najbardziej zaawansowany technologicznie łazik agencji kosmicznej NASA. Jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki i siedem specjalistycznych instrumentów, między innymi do obrazowania składu chemicznego powierzchni Marsa, eksperymentalne urządzenie do produkcji niewielkiej ilości tlenu, czujniki temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia i wilgotności, a także spektrometr do wykrywania związków organicznych.
W czasie dwuletniej misji zadaniem Perseverance będzie poszukiwanie ewentualnych śladów dawnego życia, badanie pyłu marsjańskiego oraz próba wykorzystania dwutlenku węgla z atmosfery do produkcji tlenu.
REKLAMA
- Europejska Agencja Kosmiczna szuka śmiałków gotowych lecieć w kosmos. Stawia szereg wysokich wymagań
- Skomplikowany manewr misji Solar Orbiter. Próbnik kosmiczny przeleciał obok Wenus
dn/Twitter/PAP/IAR
REKLAMA