Wspomnienia o Cichociemnych i pamiątki. English Heritage chce upamiętnić polskich bohaterów
Na Wyspach trwa akcja zbierania ocalania pamięci o Cichociemnych - żołnierzach elitarnej jednostki szkolnej w środkowej Anglii. Organizacja historyczna English Heritage apeluje, by zgłaszali się do niej ludzie, którzy mają pamiątki lub wspomnienia o Polakach, przygotowujących się do misji w ośrodku treningowym Audley House w hrabstwie Essex. Pierwsi ludzie już się zgłosili.
2021-02-20, 06:58
To był absolutny sekret. Ci ludzie od początku uczeni byli, jak nie zostawiać po sobie śladów. Śladów jest więc niewiele: pozostałości po harmonogramie treningów znalezione w jednym z pokojów, czy też niewielki rysunek na ścianie w piwnicy, ale English Heritage ma nadzieję, że przed zapomnieniem da się uchronić więcej pamiątek i historii.
Powiązany Artykuł

Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"
Posłuchaj
Posłuchaj
Zgłosił się już na przykład świadek historii bardzo nietypowego ataku na lokalną pocztę. - Podczas jednego z treningów Polacy musieli przypuścić atak na lokalną pocztę. W ramach kamuflażu przebrani byli za kobiety. Weszli do środka, wycelowali pistolety, zabrali pieniądze i musieli uciec - mówi historyk Andrew Hann.
- Służby zostały wcześniej ostrzeżone, tak by uniknąć wielkiej obławy, ale lokalna policja nic nie wiedziała. To musiał być szok - dodał rozmówca Polskiego Radia.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Cichociemni" - internetowy serwis historyczny Polskiego Radia
- "Dwustu lat Panie Majorze". Premier złożył życzenia ostatniemu z Cichociemnych
- Elżbieta Zawacka: byłam jedyną cichociemną
Potencjalnymi świadkami historii mogą być mieszkańcy regionu, którzy pamiętają na przykład tajemnicze odgłosy dochodzące z rezydencji. Ale nie tylko. Po wojnie część Polaków została w okolicy, zapuściła korzenie. Niewykluczone, że żyją ich potomkowie, a na jakimś strychu wciąż jest nieodkryte pudło z pamiątkami po Cichociemnych.
W tym miesiącu mija osiemdziesiąta rocznica pierwszej akcji elitarnej grupy.
dn
REKLAMA