"Paryż narusza swobodę świadczenia usług". Ekspert o kontrolach polskich firm we Francji

Francja narusza swobodę świadczenia usług - ocenia doktor Marek Benio z Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy. Chodzi o nękanie polskich firm delegujących pracowników uporczywymi kontrolami, o próby wykazania, że prowadzą we Francji trwałą działalność gospodarczą i tym samym nielegalną oraz zmuszanie tych firm do przerejestrowywania działalności, by we Francji płaciły podatki.

2021-03-02, 09:38

"Paryż narusza swobodę świadczenia usług". Ekspert o kontrolach polskich firm we Francji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Doktor Marek Benio w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślił, że swoboda świadczenia usług nie polega tylko na tym, że usługodawca, który ma siedzibę w jednym państwie i prowadzi tam normalną działalność może również swoje usługi świadczyć dla klientów, którzy są w innym państwie członkowskim. Dodał, że ta swoboda polega również na tym, że jest to wolność od obowiązku zakładania przedsiębiorstwa w tym państwie, w którym ma klientów.

Powiązany Artykuł

krajowy plan odbudowy 1200.jpg
Polska przekazała Komisji Europejskiej projekt Krajowego Planu Odbudowy

- Tę część wolności Francja swoimi kontrolami narusza, ponieważ prawie każdego przedsiębiorcę, który próbuje świadczyć usługi i delegować pracowników do Francji, zmusza do założenia tam oddziałów. Jest to nie tyle próba wypchnięcia polskich przedsiębiorstw, czy usługodawców z rynku francuskiego, jest to raczej próba przejęcia tych przedsiębiorstw i skłonienia ich do tego, by składki na ubezpieczenia społeczne i podatki płacili we Francji - powiedział doktor Marek Benio z Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy. Ekspert dodał, że usługi tych firm we Francji są francuskiej gospodarce bardzo potrzebne.

Posłuchaj

Doktor Marek Benio o kontrolach polskich firm we Francji (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Sprawa uporczywych kontroli trafiła w ubiegłym tygodniu na posiedzenie komisji petycji Parlamentu Europejskiego. Skargę złożył Wojciech Rzepka z firmy ATERIMA. Europosłowie zażądali od Francji wyjaśnień, a od Komisji Europejskiej zajęcia się tą kwestią, by rozwiązać problem.

REKLAMA

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej