2020 najtragiczniejszym rokiem w historii USA. Koronawirus wśród głównych powodów śmierci

2021-03-11, 06:33

2020 najtragiczniejszym rokiem w historii USA. Koronawirus wśród głównych powodów śmierci
"Field of flags" (Pole flag) - instalacja upamiętniająca ofiary COVID-19 przygotowana w dniu inauguracji Joe Bidena. Foto: Reuters/ FORUM

W 2020 roku odnotowano najwięcej zgonów w historii USA. COVID-19 był w nim trzecim pod względem ilości przypadków powodem śmierci - wynika z danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).


Powiązany Artykuł

mid-epa09065290 (1).jpg
Już ponad 2,6 miliona ofiar koronawirusa na świecie, 117 milionów zakażeń

W poprzednim roku z powodu koronawirusa zmarło blisko 400 tysięcy Amerykanów. Tym samym COVID-19 był trzecim pod względem częstości powodem zgonu w USA, po chorobach serca oraz raku.

15-procentowy wzrost

Łącznie w 2020 roku śmierć poniosło ok. 3 mln obywateli USA. To aż o 15 procent więcej niż w 2019 roku.

Czytaj także: 

W trakcie epidemii z 78,8 lat w 2019 roku do 77,8 lat spadła w USA oczekiwana długość życia. Z danych CDC wynika, że na COVID-19 statystycznie około dwukrotnie bardziej od białych narażeni są Afroamerykanie oraz Latynosi.


opr. Johns Hopkins University

Rok od epidemii

Dzisiaj mija rok od ogłoszenia przez WHO pandemii koronawirusa. Równo rok temu szef WHO ogłosił to, o czym od kilku tygodni alarmowali eksperci. SARS-CoV-2 nie jest wirusem, który wystąpił lokalnie w Chinach i Azji, ale rozniósł się na wszystkie kontynenty i zagraża całej ludzkości.

Posłuchaj

Rok temu wirus, który po raz pierwszy pojawił się w Chinach, był obecny w ponad 100 krajach. Dzisiaj jest już na wszystkich kontynentach, a w Europie czy Brazylii przechodzi właśnie trzecia fala zakażeń - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Jak dotąd na COVID-19 zmarło 2 mln 613 tysięcy osób: najwięcej w USA, Brazylii, Meksyku i w Indiach. Liczba wszystkich zakażeń na całym świecie to 117 milionów.

Przez ostatni rok koronawirus wywrócił do góry nogami nasze życie. Większość krajów wprowadziła lockdown i inne restrykcje, a pandemia spowodowała też wzrost bezrobocia, ubóstwa i nacjonalizmów.

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej