Rosyjski opozycjonista alarmuje: władze chcą obniżyć status Kompleksu Memorialnego "Miednoje"

Władze Rosji będą dążyć do obniżenia statusu Kompleksu Memorialnego w Miednoje - powiedział Polskiemu Radiu działacz ruchu obywatelskiego "Otwarta Rosja", Artiom Ważenkow. W Miednoje znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, na którym pochowano prawie 6 300 polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD. Wkrótce po otwarciu został on przekazany dyrekcji rosyjskiego Państwowego Kompleksu Memorialnego "Miednoje", który na co dzień sprawuje nad nim opiekę.

2021-03-11, 10:20

Rosyjski opozycjonista alarmuje: władze chcą obniżyć status Kompleksu Memorialnego "Miednoje"
Nazwiska zamordowanych w Miednoje. Foto: Shutterstock. com/ Artem Nedoluzhko

Powiązany Artykuł

ambasada Rosji 1200 forum.jpg
Dlaczego rosyjski dyplomata został wydalony z Polski? Nowe informacje w sprawie

Działacz "Otwartej Rosji" przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku w Twerze odbyła się konferencja, na której postulowano rewizję stanowiska Rosji w sprawie zbrodni katyńskiej. Organizatorem konferencji było związane z władzami Rosyjskie Stowarzyszenie Wojskowo - Historyczne.

Według Artioma Ważenkowa, pod pretekstem zweryfikowania faktów, środowiska prokremlowskie prowadzą działania podważające ustalenia w sprawie stalinowskich zbrodni. - Mam informację, że statusy kompleksu Memorialnego Miednoje będzie obniżany - powiedział rosyjski działacz.

- To decyzja prawdopodobnie podjęta na najwyższym szczeblu i mam nadzieję, że się mylę, ale takie kompleksy jak Miednoje i Katyń będą zamykać - powiedział Polskiemu Radiu działacz obywatelski z Tweru.

REKLAMA

Posłuchaj

Rosyjski opozycjonista alarmuje: władze chcą obniżyć status memoriału w Miednoje. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

Artiom Ważenkow podkreśla, że historia jest coraz częściej wykorzystywana przez władze Rosji do prowadzenia wewnętrznych kampanii politycznych. - Za chwile wybory do Dumy Państwowej - potrzebny jest wróg - a historia, to taka sfera, która wywołuje u Rosjan silne emocje, dlatego jest wdzięcznym tematem dla politycznych spekulacji - podkreśla działacz "Otwartej Rosji". 

W ubiegłym roku kierownictwo twerskiego uniwersytetu zdemontowało tablice, upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Skargę w tej sprawie złożyło stowarzyszenie "Memoriał", ale sąd w Twerze ją oddalił.

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej