more_horiz
Wiadomości

Czarnecki: Rosja i inne kraje wydały 300 mln dolarów na ingerencję w procesy demokratyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:33
W Parlamencie Europejskim powstaje raport dotyczący zewnętrznych ingerencji w procesy demokratyczne w UE. Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS), który jest jednym z pracujących nad dokumentem powiedział podczas wideokonferencji prasowej, że według szacunków, Rosja i państwa trzecie wydały na ingerencje w procesy demokratyczne w UE i poza nią 300 mln dolarów.
Kreml. Moskwa
Kreml. MoskwaFoto: pixabay

Raport przygotowuje Komisja Specjalna ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji, której europoseł PiS jest koordynatorem.

Jak przypomniał na konferencji prasowej, którą zorganizowało Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, PE przyjął już rezolucję o zewnętrznej ingerencji w wybory w UE. Wskazywała ona na rosnący problem dezinformacji w procesach demokratycznych.

Czytaj więcej
1200_Twitter_shutterstock.png
Rosja spowolniła działanie Twittera. "To blokowanie i tłamszenie wolności słowa"

- Komisja kładzie nacisk na wrogą propagandę i finansowanie partii politycznych. Pod lupą znajduje się m.in. finansowanie nieistniejącej już włoskiej partii Lega Nord, która się przekształciła w Legę. Innym tematem jest działanie portali społecznościowych. Wśród zagadnień, którymi się zajmujemy, jest też edukacja medialna i ujawnianie tzw. fake newsów - powiedział europoseł.

Jak dodał, komisja zajmuje się też budowaniem tzw. odporności społecznej na dezinformację. - To nie jest tak, że skupiamy się wyłącznie na Rosji. Jest też mowa o Chinach, Iranie i krajach Półwyspu Arabskiego. (...) Według szacunków, Rosja i inne państwa miały przekazać ponad 300 mln dolarów na ingerowanie w procesy demokratyczne w 33 krajach UE i poza Wspólnotą. Raport będzie starał się pokazać tę zewnętrzną ingerencję - powiedział Ryszard Czarnecki.

Działania badawcze

Komisja Specjalna ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji (INGE) ukonstytuowała się we wrześniu minionego roku.
Ze względu na szeroki zakres kompetencyjny oraz jej znaczenie dla funkcjonowania całej Unii dwunastomiesięczny mandat INGE, właściwy każdej komisji specjalnej, został przedłużony do osiemnastu miesięcy, co ma pozwolić przedstawić bardziej kompletny i aktualny raport.

Czytaj więcej
szczepionka covid pap 1200.jpg
Stanisław Żaryn: rosyjskie media publikują antypolski przekaz i kłamstwa na temat zakupu szczepionek

Dotychczas Komisja INGE zajęła się między innymi analizą dochodzeń wskazujących na nieprawidłowości dotyczące finansowania kampanii wyborczych obejmujących nielegalne kanały i darczyńców z krajów trzecich, rolą przedsiębiorstw IT oraz mediów społecznościowych w przeciwdziałaniu obcym ingerencjom. Bada również uzależnienie Unii Europejskiej od obcych technologii w łańcuchu dostaw infrastruktury krytycznej.

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem