more_horiz
Wiadomości

Polska działaczka zatrzymana na Białorusi. Anna Paniszewa organizowała Dzień Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 16:20
W Brześciu na Białorusi została zatrzymana polska działaczka Anna Paniszewa. Była szefowa lokalnego oddziału Związku Polaków i założycielka Forum Polskich Inicjatyw, które organizowało obchody w tym mieście Dnia Żołnierzy Wyklętych, została zatrzymana po powrocie z Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vadi Fuoco / Shutterstock.com

Białoruskie media państwowe pokazały polską działaczkę zakutą w kajdanki.

Anna Paniszewa jest już drugą osobą zatrzymaną na Białorusi w związku z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych. Z relacji białoruskich mediów rządowych wynika, że zatrzymanym zarzuca się, jak to określono, "gloryfikację przestępców wojennych". W tym kontekście wymieniany jest Romuald Rajs, pseudonim "Bury".

Marcin Przydacz free tt msz-1200.jpg
Dwóch dyplomatów ma opuścić Białoruś. Wiceszef MSZ: Polska rezerwuje sobie prawo do adekwatnej odpowiedzi

W związku z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych Białoruś wydaliła trzech polskich konsuli z Brześcia i Grodna. Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, w wydanym oświadczeniu napisała, że te kolejne uderzenie w mniejszość polską na Białorusi.

- Nie po raz pierwszy władze wykorzystują Związek Polaków, aby zemścić się za te, czy inne działania dla Polski. Tak to odbieramy - powiedziała Angelika Borys dla portalu internetowego Znadniemna.pl. Szefowa Związku Polaków nieuznawanego przez miejscowe władze podziękowała konsulom za ich pracę.

Czytaj także:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca został ustanowiony w celu uczczenia żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę komunistycznej władzy.

Żołnierzy niezłomnych komunistyczna propaganda nazywała "bandytami", "sprzedawczykami", "zaplutymi karłami reakcji". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie lub pobyt w obozie.

Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na czele z podpułkownikiem Łukaszem Cieplińskim, pseudonim "Pług". Święto, którego inicjatorami byli prezydent Lech Kaczyński i ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Kaczyński.

itom

Zobacz także

Zobacz także