Wojskowi szpiedzy Rosji zatrzymani w Rzymie. W odpowiedzi rząd Włoch wydala dyplomatów Kremla
Włochy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów. Ma to związek z zatrzymaniem przez kontrwywiad oficera włoskiej marynarki, który przekazywał tajne dokumenty pracownikowi rosyjskiej ambasady. Włoski kapitan fregaty przekazywał zdjęcia tajnych dokumentów wojskowych, za co otrzymywał zapłatę. Według pierwszych doniesień motywy zdrady miałyby mieć charakter ekonomiczny.
2021-03-31, 16:30
Powiązany Artykuł
Merkel i Macron rozmawiali z Putinem. Wśród tematów szczepionki i Nawalny
Do zatrzymania doszło we wtorek wieczorem na jednym z rzymskich parkingów. Włoski kapitan fregaty marynarki wojennej, pracujący w sztabie generalnym, przekazywał tajne dokumenty, przyjmując 5 tysięcy euro zapłaty. Dokumenty dotyczyły systemu włoskiej telekomunikacji wojskowej.
Posłuchaj
Zatrzymany Rosjanin jest oficerem rosyjskich sił zbrojnych. Pracował w biurze attaché wojskowego w rosyjskiej ambasadzie i posiada status dyplomatyczny.
REKLAMA
Włochy wydają dwóch dyplomatów
Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzymie Sergiej Razow został wezwany do włoskiego ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie przekazano mu stanowczy protest włoskiego rządu wobec rosyjskich działań szpiegowskich.
Według włoskich mediów to najpoważniejszy tego typu incydent w stosunkach włosko-rosyjskich od czasów zimnej wojny.
Zdjęcie przedmiotem zdrady
Szpiegiem włoskim, wedle portalu La Repubblica kapitan fregaty Walter Biot, pełniący służbę w Sztabie Generalnym Obrony, a ze strony rosyjskiej żołnierz, pracujący w moskiewskiej placówce dyplomatycznej.
Londyn wyraził solidarność z Włochami, minister spraw zagranicznych Dominik Raab nazwał działalność Rosji "złośliwą i destabilizującą", mającą na celu „osłabienie sojusznika z NATO”.
REKLAMA
Śledztwo i ujęcie na gorącym uczynku
Zatrzymania miały miejsce po śledztwie przeprowadzonym przez Carabinieri del Ros przy współpracy AISI, wywiadu wewnętrznego i sztabu sił zbrojnych Włoch. Według pierwszych doniesień motywy zdrady miałyby charakter ekonomiczny: wojskowy zgodził się przekazać tajne informacje w zamian za pieniądze, prawdopodobnie w obliczu poważnych problemów rodzinnych. Pieniądze z wymiany znajdowały się w pudełkach. Funkcjonariusz fotografował dokumenty, wyświetlane na ekranie komputera i zapisywał je na pendrivie.
IAR/PAP/in./Repubblica.it.////
REKLAMA