Podsumowanie nocy. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Oto 5 najważniejszych faktów, które warto znać o poranku. Sprawdziliśmy, co wydarzyło się w nocy ze środy na czwartek (05/06).
2025-02-06, 06:38
Strażakom udało się opanować pożar w Gdańsku
Udało się wieczorem opanować pożar na gdańskiej Przeróbce. Państwowa Straż Pożarna podała w nocy, że aktualnie trwa dogaszanie pogorzeliska. Akcja służb rozpoczęła się w środę po godz. 13.
W pożarze hali Zakładu Napraw Taboru kolejowego spłonęły między innymi rowery elektryczne należące do systemu metropolitalnego Mevo - poinformowała o tym prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że władze miasta badają skalę strat, kwestie ubezpieczenia oraz możliwość odtworzenia floty przed rozpoczęciem sezonu wiosennego.
Badania jakości powietrza nie wykazały, by pożar spowodował zagrożenie chemiczne.
Prezydent Duda: nie postawiłem Ukrainie ultimatum w związku z kwestią rzezi wołyńskiej
Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę, że nie postawił zaatakowanej przez Rosję Ukrainie ultimatum w związku z kwestią rzezi wołyńskiej i bierze za to na siebie historyczną odpowiedzialność.
REKLAMA
- Ja tego nie zrobiłem, mając świadomość tego, co robię, i biorę za to na siebie historyczną odpowiedzialność - podkreślił. Jak tłumaczył, nie jest osobą, która odmówiłaby pomocy sąsiadowi, którego "dom płonie", choćby sąsiad ten wyrządził mu w przeszłości wiele krzywd. Według prezydenta "Ukraińcy uważają, że oni bronią Europy, są co do tego głęboko przekonani". - Nie uważają, że są nam cokolwiek winni z tego tytułu, że myśmy im pomogli - dodał.
Andrzej Duda zaznaczył, że w przededniu ataku Rosji na Ukrainę rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat "świadomości" rzezi wołyńskiej. Jak mówił, Zełenski dowiedział się o tej zbrodni dopiero jako polityk. Podkreślił też, że to spotkanie różniło się od rozmów dotyczących ekshumacji z byłym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, które nie przynosiły żadnych rezultatów.
USA chwalą się darmowym dostępem do Kanału, Panama dementuje
Władze Kanału Panamskiego zaprzeczyły, jakoby amerykańskie statki miały być zwolnione z opłat za jego przepłynięcie. Wcześniej taką informację podał Departament Stanu USA.
"Władze Kanału Panamskiego, które mają prawo ustanawiania opłat za tranzyt Kanału, przekazują, że nie dokonano w nich żadnych zmian" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
Departament Stanu USA poinformował wcześniej, że amerykańskie statki rządowe nie będą musiały płacić za korzystanie z Kanału Panamskiego. O tej sprawie rozmawiał sekretarz stanu Marco Rubio, który odwiedził Panamę w zeszłym tygodniu.
Zidentyfikowano wszystkie ofiary katastrofy lotniczej w Waszyngtonie
Śledczy zidentyfikowali wszystkie 67 ofiar śmiertelnych katastrofy lotniczej w Waszyngtonie. W zeszłym tygodniu nad rzeką Potomak samolot pasażerski linii American Airlines zderzył się z wojskowym śmigłowcem. Zginęły wszystkie osoby na pokładach obu maszyn.
Do katastrofy doszło w pobliżu lotniska w Arlington. Samolotem American Airlines leciało sześćdziesięcioro pasażerów oraz czworo członków załogi. W śmigłowcu było trzech żołnierzy, którzy odbywali lot szkoleniowy.
Przyczyną katastrofy mógł być błąd pilota wojskowego helikoptera lub złamanie procedur bezpieczeństwa. Zarówno samolot pasażerski, podchodzący do lądowania na lotnisku Reagana, jak i wojskowy helikopter znajdowały się na standardowych torach lotu. Nie powinny tam jednak być w tym samym czasie.
REKLAMA
Trump zakazał startów transpłciowym sportowcom w sportach kobiecych
Prezydent USA Donald Trump zabronił startów transpłciowych sportowców w sportach kobiecych. Polityk podpisał rozporządzenie zatytułowane "Trzymać mężczyzn z dala od sportów kobiecych".
Dokument pozwala agencjom federalnym na odmówienie finansowania z budżetu państwa szkołom, które pozwalają startować transpłciowym osobom w sportach kobiecych. Zdaniem administracji Donalda Trumpa w dokumentach powinna znaleźć się płeć przypisana danej osobie przy urodzeniu. - Dzięki temu rozporządzeniu zakończyła się wojna w kobiecym sporcie - powiedział amerykański prezydent podczas podpisywania dokumentu.
Donald Trump dodał, że w tej sprawie będzie naciskał na Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Chce, aby organizacja zmieniła swoje przepisy przed mającymi się odbyć w 2028 roku w Los Angeles letnimi igrzyskami olimpijskimi.
Źródła: Polskie Radio/PAP/mg/kor
REKLAMA
REKLAMA