X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosja wzmacnia wojska w pobliżu Ukrainy. B. ambasador USA w Polsce: Waszyngton poważnie traktuje tę eskalację

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 12:55
- Wątpię, by prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę, ale nie można jej wykluczyć - powiedział PAP były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Wyraził zadowolenie z obecnej koordynacji polityki wobec Kijowa między Europą a Stanami Zjednoczonymi.
Rosyjskie wojska podczas ćwiczeń
Rosyjskie wojska podczas ćwiczeń Foto: Shutterstock.com/ Maksim Safaniuk

Ekspert waszyngtońskiego think tanku Atlantic Coucil zauważył, że prezydent Rosji Władimir Putin "nie po raz pierwszy" doprowadza do eskalacji sytuacji w ostatnich latach. - Być może stara się pokazać Bidenowi, że nie można lekceważyć Rosji i Putina, być może to odpowiedź na słowa Bidena, że Putin to morderca i to jakaś gra - mówił.

Fried ostrzegł, że nie można "wykluczyć możliwości prawdziwej inwazji". Zauważył "liczne podobieństwa" do sytuacji poprzedzającej wojnę rosyjsko-gruzińską w 2008 roku, gdy nastąpiła eskalacja w "retoryce i incydentach". Wtedy - w ocenie wieloletniego dyplomaty - Zachód działał zbyt wolno i "nie rozpoznał sygnałów".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
kaem donbas wojsko free shut 1200.jpg
"Pełzająca aneksja, która dla Rosji jest grą". Były szef MSZ Ukrainy o eskalacji konfliktu w Donbasie

"Waszyngton poważnie traktuje eskalację ze strony Putina"

Jednocześnie ekspert wątpi, by Rosja zdecydowała się na rozpoczęcie pełnoskalowej wojny z Ukrainą.

Wśród powodów wskazał m.in. na to, że konflikt zbrojny z Ukrainą nie jest w Rosji popularny. - Rosjanie nie lubią, jak ich chłopcy zabijają Ukraińców i są przez nich zabijani - mówił były ambasador USA w Polsce. I przypomniał w tym kontekście, że Putin "próbuje ukrywać rosyjskie ofiary śmiertelne" tego konfliktu.

Rozmówca PAP jest zadowolony z obecnej "transatlantyckiej koordynacji" w sprawie Ukrainy. Stwierdził, że to sygnał dla Putina, że Zachód "nie jest pogrążony w chaosie czy skupiony na wewnętrznych podziałach". - Usłyszałem bezpośrednio od członków amerykańskiej administracji, że traktują eskalację ze strony Putina poważnie - relacjonował.

Czytaj także:

"Solidny komunikat" Bidena

Fried pozytywnie wypowiada się o piątkowym komunikacie Białego Domu po rozmowie Joe Bidena z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Dokument ten głosi, że Demokrata zapewnił swojego rozmówcę z Kijowa m.in. o "niezachwianym wsparciu" Waszyngtonu dla Ukrainy. - To solidny komunikat, nie ma wiele słów, ale jest w nim wiele treści - ocenia Fried.

Zdaniem eksperta to potwierdza, że "ekipa Bidena nie ma iluzji wobec Putina, nie jest zainteresowana bezpodstawnym resetem (z Rosją - red.)".

Pytany o to, co dalej powinien robić Zachód, Fried stwierdził, że optuje za "postawieniem Rosjanom sprawy jasno, prawdopodobnie cicho, że jeśli doprowadzą do inwazji, to jesteśmy przygotowani i będzie silna odpowiedź". - Czasem działa się publicznie, a czasem chce się takie kroki wesprzeć prywatnymi sygnałami - tłumaczył.

ms

Czytaj także

Marek Budzisz: rosyjskie elity nie oczekują poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 20:25
- To nie oznacza, że Rosjanie chcieliby przerwać dialog. Oni uważają, że mocarstwa powinny ze sobą rozmawiać i starać się szukać jakichś punktów wspólnych, a nawet jeśli ich nie znajdą, to sam dialog jest też istotny ze względu na interesy strategiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert do spraw wschodnich.
rozwiń zwiń