more_horiz
Wiadomości

Indonezja i Timor Wschodni w oku cyklonu Seroja. Rośnie bilans ofiar kataklizmu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 12:34
Według najnowszego bilansu, co najmniej 91 osób zginęło w Indonezji i sąsiednim Timorze Wschodnim w wyniku powodzi i lawin błotnych wywołanych gwałtownymi ulewami przez cyklon Seroja. Są też dziesiątki zaginionych.
Wskutek powodzi, jakie nawiedziły Indonezję i Timor Wschodni, zginęło kilkadziesiąt osób
Wskutek powodzi, jakie nawiedziły Indonezję i Timor Wschodni, zginęło kilkadziesiąt osóbFoto: PAP/EPA/ANTONIO DASIPARU

Projekt bez tytułu.jpg
Chiny: tragiczne zderzenie ciężarówki z autobusem. Wielu zabitych i rannych

Ulewny deszcz i silny wiatr siały spustoszenie na wyspach rozciągających się od Flores w Indonezji po Timor Wschodni. W Indonezji zginęło co najmniej 70 osób, ale, jak informują tamtejsze służby, ta liczba na pewno jeszcze się zmieni. W Timorze Wschodnim potwierdzono 21 ofiar śmiertelnych żywiołu.

Ewakuacja w Timorze Wschodnim

Szef państwowej służby ochrony cywilnej w Timorze Wschodnim, Ismael da Costa Babo,powiedział w poniedziałek, że w 1,3-milionowym Timorze Wschodnim ewakuowano łącznie 1500 osób, które zostały przewiezione do ośrodków w stolicy kraju Dili.

Ulewne deszcze nawiedziły miasta w sobotę wieczór i do tej pory nie ustały. Całkowicie zalany został m.in. pałac prezydencki. Setki ludzi musiały uciekać z domów przed powodzią. Osuwające się błoto zalało kilka miejscowości. Ratownicy próbują dotrzeć do mieszkańców uwięzionych wewnątrz swoich domów, ale ich działania utrudniają silny wiatr i deszcz.

Tragiczny w skutkach tajfun

Powodzie to efekt uderzenia w tej rejony tropikalnego cyklonu Seroja. Wiele rzek i zbiorników wodnych wystąpiło z brzegów, zmuszając tysiące ludzi do ucieczki z zagrożonych terenów - pisze AFP.

pociagi czechy tt 1200.jpg
Czechy: zderzenie dwóch pociągów, lokomotywa stanęła w płomieniach. Nie żyje jedna osoba

W porze deszczowej osunięcia ziemi i gwałtowne powodzie są powszechne na całym archipelagu Azji Południowo-Wschodniej. W styczniu gwałtowne powodzie nawiedziły indonezyjskie miasto Sumedang w zachodniej Jawie, zabijając 40 osób. We wrześniu ubiegłego roku co najmniej 11 osób zginęło w osuwiskach na Borneo.

Ekolodzy biją na alarm

W ocenie ekologów do katastrofy przyczyniły się intensywne wycinki lasów na wyspach należących do Indonezji i w Timorze Wschodnim.

W styczniu br. blisko 40 Indonezyjczyków straciło życie w powodziach, jakie nawiedziły miasto Sumedang na Jawie w prowincji Jawa Zachodnia – przypomina agencja AFP.

***

Blisko polowa mieszkańców 270-milionowej Indonezji, czyli łącznie 125 milionów osób żyje na obszarach, które są w bezpośrednim zagrożeniu osunięciami – szacuje agencja ds. klęsk żywiołowych w Dżakarcie.

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem