Sputnik V trafi do Brazylii. Pandemia w tym kraju wkroczyła w najostrzejszą fazę
Zakup, a następnie uruchomienie w Brazylii produkcji szczepionki Sputnik V - były to główne tematy rozmowy telefonicznej prezydentów Brazylii i Rosji Jaira Bolsonaro i Władimira Putina. Obaj przywódcy rozmawiali także o wymianie handlowej między obydwoma krajami oraz o współpracy w zakresie przemysłów obronnych, nauki i technologii.
2021-04-07, 03:05
Powiązany Artykuł
Niepokojące wyniki badań. Brazylijski wariant koronawirusa może zakażać ozdrowieńców
Informację przekazano w komunikacie brazylijskiego Pałacu Prezydenckiego, w którym mowa także o otwarciu rosyjskiego rynku dla importu mięsa z Brazylii.
- Tragiczna sytuacja pandemiczna w Brazylii. Władze wprowadzają godzinę policyjną
- Rekord dobowej liczby zgonów w Brazylii. "Jesteśmy w najgorszym momencie pandemii"
W rozmowie uczestniczył również brazylijski minister zdrowia Marcelo Queiroga i dyrektor brazylijskiej Krajowej Agencji Sanitarnej (Anvisa) Antonio Barra Torres, do której kompetencji należy dopuszczenie rosyjskiej szczepionki na brazylijski rynek oraz uruchomienie jej produkcji na brazylijskim rynku.
12 marca, jeszcze przed uzyskaniem akceptacji ze strony Anvisy, brazylijski rząd podpisał z Rosją umowę ws. zakupu do końca kwietnia 400 tys. dawek szczepionki, dwóch milionów w maju i 7,6 miliona do końca czerwca.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Brazylia: deputowani chcą przyspieszyć szczepienia i dopuścić więcej szczepionek
W Brazylii bardzo późną inicjatywę rządu Bolsonaro w sprawie importu szczepionek przeciw COVID-19 znacznie wyprzedziły dwa laboratoria niepodporządkowane rządowi. Już obecnie stosuje się tu chińską szczepionkę Sinovac i szczepionkę AstraZeneca. Obie zostały wprowadzone do użytku na podstawie umów zawartych z ich producentami przez brazylijski Instytut Butantan w Sao Paulo i Fundację Oswaldo Crur w Rio de Janeiro. Te brazylijskie laboratoria w najbliższych miesiącach mają rozpocząć samodzielną produkcję obu szczepionek.
Rząd prezydenta Bolsonaro zapewnił, że Brazylia będzie dysponowała wystarczającą liczbą szczepionek, aby jeszcze w tym roku udostępnić je całej liczącej 210 milionów ludności kraju. Dotąd jednak zaszczepiono dopiero 10 proc. ludności.
Rekord zgonów
W Brazylii po raz kolejny zanotowano rekordowy dzienny przyrost zgonów, wywołanych koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało we wtorek, że w ostatnich 24 godzinach zmarło 4195 osób. Tak wielu przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby nie było w Brazylii od początku pandemii.
W ostatniej dobie stwierdzono także 86 979 zakażeń, tym samym ogólna liczba infekcji od początku pandemii wzrosła do 13 100 580. Zmarło w sumie 336 947 osób. Po USA Brazylia jest drugi krajem na świecie, najbardziej dotkniętym przez koronawirusa.
REKLAMA
Pandemia wkroczyła obecnie w Brazylii w najostrzejszą fazę, a brazylijski system ochrony zdrowia jest na krawędzi całkowitego załamania, m.in. wskutek sprzeciwu prezydenta wobec wprowadzania lockdownu, a nawet innych, łagodniejszych ograniczeń, mogących wywrzeć negatywny wpływ na gospodarkę kraju.
***
pb
REKLAMA