Loty Ingenuity już w czwartek. Pierwsza misja marsjańskiego drona szybciej niż planowano

Od jutra możliwe będą loty minihelikoptera Ingenuity, który dotarł na Marsa wraz z łazikiem Perseverance. Pierwszy historyczny lot rozpocznie się po zakończeniu niezbędnych testów. Następnie rozpocznie się właściwa misja pierwszego ziemskiego pojazdu latającego na obcej planecie.

2021-04-07, 17:09

Loty Ingenuity już w czwartek. Pierwsza misja marsjańskiego drona szybciej niż planowano

Minihelikopter Ingenuity przechodzi szereg testów. Te są szczególnie ważne, ponieważ nie do końca wiadomo, jak będzie zachowywała się częściowo autonomiczna jednostka.

- Jej start będzie wyjątkowym wydarzeniem, dzięki tej maszynie jeszcze dokładnie będziemy mogli przyjrzeć się powierzchni Marsa - powiedział ekspert z Polskiej Agencji Kosmicznej Jakub Stelmachowski. - To przede wszystkim pierwsza próba pojazdu latającego na innej planecie. To demonstracja technologii, która pozwoli nam odkryć obce fragmenty Marsa - dodał.

Posłuchaj

Jakub Stelmachowski: To pierwsza próba pojazdu latającego na jakiejkolwiek innej planecie niż Ziemia. To demonstracja technologii i możliwości przyszłych misji (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Samodzielna misja drona

Dron Ingenuity został odłączony od łazika Perseverance i spędził już samodzielnie pierwszą noc na Marsie. W momencie, gdy temperatura spadła do minus 90 stopni Celsjusza, odbyła się próba systemu ładowania i ogrzewania drona. To bardzo istotne elementy maszyny, ponieważ ich sprawność będzie warunkiem działania drona, który działa dzięki energii słonecznej. - Sam jest w stanie naładować się mocą paneli słonecznych. Sam jest w stanie dzięki tej energii się ogrzewać. Jeden lot o długości 90 sekund będzie wymagał całodziennego ładowania - zaznaczył Jakub Stelmachowski.

Posłuchaj

Jakub Stelmachowski: jeden samodzielny, 90-sekundowy lot dron może sobie zapewnić poprzez całodzienne ładowanie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

Misja Perseverance rozpoczęła się 18 lutego tego roku, gdy nowoczesny łazik wylądował na powierzchni Marsa. Celem maszyny jest zbadanie rejonu krateru Jezero i poszukiwania śladów życia, które kiedyś mogło istnieć na Marsie. W badaniach łazik będzie wspierany przez minihelikoper Ingenuity.

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej