Związek między AstraZeneką a zakrzepami. WHO wydało oświadczenie

2021-04-07, 21:30

Związek między AstraZeneką a zakrzepami. WHO wydało oświadczenie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Związek zakrzepów krwi ze szczepionką AstraZeneca jest prawdopodobny, choć nie można go udowodnić - oświadczyła Światowa Organizacja Zdrowia. To reakcja WHO na nowe przypadki zakrzepów, które pojawiły się u niewielkiej liczby pacjentów w Europie. Wcześniej Europejska Agencja Leków oświadczyła, szczepionka może być przyczyną zakrzepów, ale takie przypadki są niezwykle rzadkie.

Komitet ekspertów WHO w wydanym właśnie oświadczeniu napisał, że teza o szczepionce jako o przyczynie zakrzepów wydaje się być prawdopodobna, choć nie ma sposobu, by to jednoznacznie potwierdzić. Zapowiedziano też kolejne badania nad tą sprawą.

Powiązany Artykuł

1200_AstraZeneca_shutterstock.png
EMA: zakrzepy należą do "bardzo rzadkich" skutków ubocznych AstraZeneki

Wcześniej Europejska Agencja Leków potwierdziła, że może istnieć związek szczepionki i zakrzepów, ale podkreśliła, że są to niezwykle rzadkie przypadki. Obecnie na świecie doliczono się około dwustu przypadków powikłań po podaniu szczepionki AstraZeneca, a zmarło 18 osób. Na globie podano zaś 200 milionów dawek preparatu.

Posłuchaj

WHO o szczepionce AstraZeneca. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Zalecenia EMA

Wielka Brytania "na wszelki wypadek" wstrzymała podawanie szczepionki osobom poniżej 30. roku życia, a Belgia osobom poniżej 55. roku życia. Sam producent preparatu, koncern AstraZeneca napisał w oświadczeniu, że będzie badać każdy zgłoszony przypadek, a informację o możliwości zakrzepów umieści jako jeden z możliwych skutków ubocznych.

Eksperci przypuszczają, że zakrzepy mogą być reakcją immunologiczną organizmu, choć dokładna przyczyna nie jest znana. Powikłania wystąpiły głównie u kobiet, zarówno młodszych jak i starszych. Europejska Agencja Leków zaleca podawanie szczepionki, bo jak podkreśla, preparat jest wysoce skuteczny, a korzyści z jego stosowania znacznie przewyższają ryzyko powikłań.

Czytaj także:

jp

Polecane

Wróć do strony głównej