Konferencja ministrów państw NATO. Tematem koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą

2021-04-14, 23:45

Konferencja ministrów państw NATO. Tematem koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą
Negocjatorzy OBWE i przedstawiciele obu krajów osiągnęli porozumienie. Foto: Anastasiia Rodion/shutterstock

Szefowie dyplomacji i ministrowie obrony państw NATO, podczas wideokonferencji Rady Północnoatlantyckiej, rozmawiali o koncentracji wojsk rosyjskich na obszarach przygranicznych z Ukrainą. Z polskiej strony w spotkaniu udział wzięli minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że ruchy rosyjskich wojsk przekładają się na wzrost napięcia w całym regionie oraz zwrócili uwagę na inne agresywne działania Kremla o charakterze hybrydowym.

Powiązany Artykuł

nato wojsko free 1200.jpg
Wycofanie wojsk NATO z Afganistanu. Znamy terminy

- Destabilizujące działania Rosji są obecnie największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego - zaznaczył w swojej wypowiedzi minister Rau. Szef polskiego MSZ wyraził zaniepokojenie brakiem konstruktywnej reakcji rosyjskiej na dyplomatyczne inicjatywy deeskalacyjne, w tym podejmowane w ramach Dokumentu Wiedeńskiego OBWE.

Minister Rau poinformował także sojuszników o przebiegu swojej ostatniej wizyty w Kijowie, jak również zwrócił uwagę na konieczność podejmowania konkretnych kroków wspierających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Wyjście z Afganistanu

Głównym tematem wideokonferencji Rady Północnoatlantyckiej było zakończenie obecności wojskowej Sojuszu w Afganistanie. Podczas spotkania ustalono, że 1 maja rozpocznie się wycofywanie żołnierzy. Koniec operacji zaplanowano na 11 września. Tego dnia przypada 20. rocznica ataków terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton, które sprowokowały reakcję sojuszników i doprowadziły do wysłania wojsk do Afganistanu.

- Razem uniemożliwiliśmy Afganistanowi bycie bezpieczną przystanią dla ataków terrorystycznych na nasze kraje - powiedział sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg przyznał, że decyzja o wycofaniu wojsk nie była łatwa i wiąże się z ryzykiem. "Staliśmy przed dylematem, ponieważ alternatywą dla uporządkowanego wyjścia było przygotowanie się na długookresowe, otwarte zaangażowanie militarne. Teraz obywatele Afganistanu muszą budować trwały pokój" - dodał szef NATO.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej