more_horiz
Wiadomości

"Wolność słowa jest zagrożona". Odpowiedź Departamentu Stanu USA na rosnące ataki na dziennikarzy w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 07:15
"Wolność słowa jest zagrożona w wielu miejscach na świecie" - odpowiedział Departament Stanu USA poproszony o komentarz do wzrostu ataków na dziennikarzy w Niemczech. Według Departamentu Stanu wolna i "profesjonalna" prasa jest "kluczową instytucją, która wspiera zdrowe demokracje".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo Kozyr/Shutterstock

Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) odnotowało w zeszłym roku znaczny wzrost ataków na dziennikarzy w Niemczech. Stowarzyszenie wymienia w swojej analizie za rok 2020 - 69 ataków fizycznych. To najwyższa liczba od czasu rozpoczęcia badań sześć lat temu - informuje telewizja ARD. W 2019 roku odnotowano 14 przypadków, a w 2018 zarejestrowano 26 ataków.

Wolność słowa zagrożona

Departament Stanu USA poproszony o komentarz w tej sprawie wskazał, że dla Stanów Zjednoczonych wolność słowa, w tym prasy to "kluczowy element dynamicznie funkcjonującej demokracji". "Pokojowe, dostatnie i integracyjne społeczeństwa zależą od swobodnego przepływu informacji i idei, w tym swobody poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji" - zaznaczono.

Czytaj także:

Jak dodało biuro prasowe instytucji, wolność słowa jest "nadal zagrożona w wielu częściach świata". "W tym poprzez coraz częstsze stosowanie przez rządy cenzury, inwigilacji, restrykcyjnych przepisów oraz zatrzymań, ścigania i stosowania przemocy wobec dziennikarzy, obrońców praw człowieka i działaczy obywatelskich" - podkreślono.

pap_20201122_0KZ (2).jpg
Trzy lata kolonii karnej dla blogerów, sześć lat grozi protestującym. Fala represji na Białorusi

"Profesjonalna prasa wspiera zdrowe demokracje"

Według Departamentu Stanu wolna i "profesjonalna" prasa jest "kluczową instytucją, która wspiera zdrowe demokracje". "Zapewnia wyborcom możliwość podejmowania świadomych decyzji i rozliczania urzędników państwowych" - dodano.

Przydacz 1200 twitt.jpg
Marcin Przydacz: ONZ podejmie działania ws. rozliczenia sprawców zbrodni na Białorusi

Czytaj także:

"Administracja Biden-Harris stawia demokrację i prawa człowieka w centrum polityki zagranicznej USA. Oprócz skupienia się na wolności mediów i wolności słowa w naszych programach i zaangażowaniu dyplomatycznym będziemy współpracować z partnerami międzynarodowymi w stosunkach dwustronnych i wielostronnych, aby zachęcić do silnego i trwałego wsparcia dla wolności mediów i słowa" - podsumowało biuro prasowe.

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem