more_horiz
Wiadomości

Rusza amerykański szczyt klimatyczny. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 05:05
Ponad 40 prezydentów, premierów i szefów organizacji międzynarodowych weźmie udział w wirtualnym szczycie przywódców w sprawie klimatu zorganizowanym przez prezydenta Joe Bidena. Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Leszek Szymański

Andrzej Duda free sejm kprp prezydent-1200.jpg
W czwartek rozpocznie się szczyt klimatyczny. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Bułgarii

Podczas spotkania amerykański przywódca ma przedstawić ambitny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych przez Stany Zjednoczone.

Posłuchaj
00:53 usa - szczyt - walek .mp3 Ponad 40 prezydentów, premierów i szefów organizacji międzynarodowych weźmie udział w wirtualnym Szczycie Przywódców w sprawie Klimatu zorganizowanym przez prezydenta Joe Bidena. Z Waszyngtonu - Marek Wałkuski (IAR)

W szczycie wezmą udział między innymi przywódcy krajów europejskich, Chin, Rosji, Japonii, Brazylii, Meksyku i Kanady. Głos zabiorą także szefowie NATO, ONZ, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku światowego. Na liście uczestników szczytu jest też osoba, której nazwiska nie ujawniono. Według portalu Axios będzie to papież Franciszek.

Czytaj także: 

- Kryzys klimatyczny, z którym mamy do czynienia na świecie i w Stanach Zjednoczonych, jest tak poważny, że prezydent Biden postanowił już w pierwszych stu dniach od objęcia urzędu zaprosić przywódców największych światowych gospodarek do dyskusji na ten temat - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Ograniczenie emisji CO2

Podczas swojego wystąpienia prezydent Joe Biden ma ogłosić, że Stany Zjednoczone ograniczą emisję gazów cieplarnianych do roku 2030 o połowę w stosunku do poziomu z 2005 roku. Spotkanie ma też pokazać, że Amerykanie poważnie traktują zmiany klimatu i chcą w tej sprawie odgrywać przywódczą rolę na świecie.

Szczyt Przywódców w sprawie Klimatu potrwa dwa dni. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy zaplanowano na jutro.


mbl

Zobacz także

Zobacz także