X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier z wizytą w Portugalii. Od piątku nieformalny szczyt unijny w Porto

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 07:23
W portugalskim Porto rozpocznie się nieformalny szczyt przywódców krajów Unii Europejskiej. Nie będzie to wideokonferencja - większość unijnych przywódców poleci na miejsce. Wśród tematów - walka z pandemią, zagrożenie ze strony Rosji, współpraca z Indiami oraz ochrona miejsc pracy w Europie.
Przygotowania do Szczytu Społecznego, który rozpocznie się 7 maja w Porto w ramach portugalskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Przygotowania do Szczytu Społecznego, który rozpocznie się 7 maja w Porto w ramach portugalskiej prezydencji w Radzie Unii EuropejskiejFoto: Forum/Reuters/VIOLETA SANTOS MOURA

Decyzja by zorganizować klasyczne spotkanie, na miejscu, a nie wideokonferencję, przez niektórych komentatorów uznawana jest za symboliczną. Ma to być sygnał, że rozpoczął się początek końca pandemii w Europie.

szpital FREE 1200.jpg
W San Marino zamknięto oddział dla chorych na COVID-19. "Ostatni pacjent wypisany"

Do Portugalii poleci m.in. polski premier Mateusz Morawiecki. Niektórzy postanowili jednak zostać w kraju i nadal łączyć się zdalnie - w tym niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz jeden z gości spoza Europy - indyjski premier Narendra Modi.

W piątek 7 maja wieczorem politycy usiądą do nieformalnej kolacji, obrady wznowią następnego dnia rano. W sobotnie popołudnie planowany jest szczyt Unia-Indie.

Posłuchaj
00:50 11063823_1.mp3 Osobiste spotkanie, a nie wideokonferencja, przez niektórych komentatorów uznawana jest za symboliczne. Ma to być sygnał, że rozpoczął się początek końca pandemii w Europie. Relacja Karola Surówki (IAR)

 

Najważniejsze tematy

shutterstock  komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
"Szczepienia nie wystarczą". KE chce dopuścić pięć leków na COVID-19 przed końcem roku

Wśród najważniejszych tematów dyskusji ponownie będzie walka z pandemią, w tym propozycja prezydenta USA Joe Bidena, by zdjąć patenty z szczepionek przeciwko COVID-owi. Ma to znacząco przyspieszyć produkcję na całym świecie. Taki ruch popierają Indię, Bruksela jest sceptyczna.

Omawiany ma być też temat, które nie znalazł się w oficjalnej agendzie - rosnące napięci na linii Bruksela-Moskwa. Chodzi między innymi o nałożenie przez rosyjskie władze zakazu wjazdu na urzędników z Łotwy, Estonii, Francji, Szwecji i Niemiec, a także na wiceszefową Komisji Verę Jourovą oraz szefa Parlamentu Europejskiego, Davida Sassolego.

W sobotę po południu przywódcy europejscy połączą się z premierem Indii, Narendrą Modim. Indie liczą na nowe porozumienia handlowe z Unią - rozmowy w tej sprawie trwają od lat, z niewielkim dotąd efektem. Będzie również mowa o walce z pandemią - Indie borykają się z bardzo dużym wskaźnikiem nowych zakażeń i zgonów związanych z COVID-19.

Czytaj także:

O tym co po pandemii

Równolegle w sobotę w Porto odbędzie się unijny Szczyt Społeczny, z udziałem przedstawicieli z krajów wspólnoty. Ma być mowa m.in. o ochronie i tworzeniu miejsc pracy po pandemii, oraz o pomaganiu młodzieży, która przez ostatni rok nie mogła się normalnie uczyć w szkołach. Politycy będą także dyskutowali o wdrażaniu Europejskiego Filaru Praw Socjalnych: chodzi o zalecenie, by w ciągu dziewięciu lat stopa zatrudnienia w Unii osiągnęła 78 proc., co najmniej 60 proc. dorosłych chodziło każdego roku na kurs szkoleniowych, oraz żeby liczba osób zagrożonych ubóstwem zmalała o 15 mln.

Organizatorzy spotkania zapowiadają, że wprowadzonych zostanie szereg zabezpieczeń związanych z pandemią: m.in. ograniczona została liczba akredytowanych dziennikarzy, delegacje przed wylotem poddały się też testom na obecność koronawirusa.

st

Czytaj także

Przed 4 lipca 70 proc. Amerykanów będzie zaszczepionych na COVID-19? Joe Biden ma nowy cel

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 01:08
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyznaczył nowy cel w walce z pandemią koronawirusa - zaszczepienie przeciwko COVID-19 przynajmniej jedną dawką 70 proc. dorosłej populacji. Ma to nastąpić jeszcze przed 4 lipca - Świętem Niepodległości w USA. Prezydent zapowiedział zachęty i ułatwienia w dostępie do szczepionki oraz możliwość objęcia nimi dzieci powyżej 12. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jork znosi obostrzenia. Działa już większość kawiarni i restauracji

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 07:52
Nowy Jork znosi obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa. Otwarto już większość restauracji i kawiarni. Burmistrz Bill de Blasio zapowiedział, że 1 lipca "otworzy" całe miasto. Zapowiedzi powrotu do normalności w Nowym Jorku nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ w ubiegłym roku, to właśnie to miasto było epicentrum zakażeń w Stanach Zjednoczonych. 
rozwiń zwiń