X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Śmierć George'a Floyda. Byli policjanci "oskarżeni o bezczynność"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 01:00
Federalna ława przysięgłych postawiła w stan oskarżenia czterech byłych policjantów z Minneapolis, w tym Dereka Chauvina, za naruszenie praw konstytucyjnych zmarłego w czasie aresztowania czarnoskórego George'a Floyda. W kwietniu Chauvin został uznany za winnego jego śmierci.
Śmierć Georgea Floyda wywołała masowe protesty w USA
Śmierć George'a Floyda wywołała masowe protesty w USAFoto: Reuters/Forum
BLM free black lives matter free shutt-1200.jpg
Sprawa śmierci George'a Floyda. Adwokat byłego policjanta chce ponownego procesu

Zgodnie z dokumentami sądowymi złożonymi w sądzie federalnym Minnesoty Chauvin "celowo pozbawił George'a Floyda prawa, gwarantowanego i chronionego przez konstytucję oraz prawa Stanów Zjednoczonych, do bycia wolnym od nieuzasadnionego użycia siły przez funkcjonariusza policji".

Czytaj także:

CNN podkreśla, że policjanci Tou Thao i J. Alexander Kueng zostali oskarżeni o bezczynność, gdy Chauvin nadużył siły wobec Floyda. Wszyscy trzej wraz z czwartym funkcjonariuszem, Thomasem Lane'em, stoją w obliczu zarzutu o nieudzielenie Floydowi pomocy medycznej.

pap Derek Chauvin 1200
Były policjant oskarżony o zabicie George'a Floyda uznany za winnego

Thao, Kueng i Lane byli na miejscu zdarzenia razem z Chauvinem. Akt oskarżenia wobec nich obejmuje pomoc w morderstwie drugiego i trzeciego stopnia, a także nieumyślne spowodowanie śmierci. Nie przyznali się do winy, a proces prawdopodobnie ruszy latem.

"Trzej byli funkcjonariusze pojawili się z adwokatami w sądzie federalnym za pośrednictwem wideokonferencji. Wszyscy trzej zostali zwolnieni za kaucją w wysokości 25 tys. dolarów. Chauvin, który oczekuje na wyroki skazujące, […] pozostaje w areszcie" - podała CNN.

20 kwietnia ława przysięgłych uznała 45-letniego Chauvina za winnego zabójstwa Floyda. Grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Przebywa w zakładzie karnym, czekając na ogłoszenie wymiaru kary. Sędzia okręgowy hrabstwa Hennepin Peter Cahill zapowiedział wydanie werdyktu 25 czerwca.

Rzecznik Białego Domu Jen Psaki oceniła, że akt oskarżenia, podobnie jak wcześniejsza decyzja o uznaniu Chauvina za winnego, przypominają, że wciąż jest więcej do zrobienia.

- To dopiero początek. […] To przypomnienie o potrzebie wprowadzenia reformy policji w naszym procesie legislacyjnym i wprowadzenie tych reform w życie w całym kraju - podkreśliła Psaki.

Floyd zmarł 25 maja minionego roku. Kiedy początkowo stawił opór w trakcie aresztowania za rzekome użycie w sklepie 20-dolarowego fałszywego banknotu, biały funkcjonariusz policji, Chauvin, podczas aresztowania obezwładnił go. Prokuratura ustaliła, że przyciskał kolanem szyję leżącego na ziemi i skutego 46-latka przez około 9,5 minuty. Jego śmierć wywołała masowe protesty.

pb

Czytaj także

Śmierć George'a Floyda. Policyjny instruktor: szkolenie nie przewiduje ucisku kolanem szyi

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:15
Podczas rozprawy w procesie o zabójstwo George'a Floyda przez funkcjonariusza z Minneapolis Dereka Chauvina zeznawał tamtejszy policyjny instruktor. Stwierdził on, że szkolenie nie przewidywało takich metod użycia siły, jak ucisk kolanem szyi zatrzymanego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: policja zastrzeliła czarnoskórego Daunte Wrighta. Wybuchły zamieszki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:30
W mieście Brooklyn Center w pobliżu Minneapolis wybuchły zamieszki po tym, jak podczas kontroli drogowej policja zastrzeliła próbującego uciec czarnoskórego Daunte Wrighta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To musi zostać wyjaśnione". Biden apeluje o spokój po zastrzeleniu przez policję Afroamerykanina

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 05:20
Po zastrzeleniu przez policję w pobliżu Minneapolis Afroamerykanina, prezydent USA zaapelował o spokój. - Pokojowy protest jest zrozumiały, ale dla przemocy nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia - powiedział Joe Biden.
rozwiń zwiń