Śmierć George'a Floyda. Byli policjanci "oskarżeni o bezczynność"
Federalna ława przysięgłych postawiła w stan oskarżenia czterech byłych policjantów z Minneapolis, w tym Dereka Chauvina, za naruszenie praw konstytucyjnych zmarłego w czasie aresztowania czarnoskórego George'a Floyda. W kwietniu Chauvin został uznany za winnego jego śmierci.
2021-05-08, 01:00
Powiązany Artykuł
Sprawa śmierci George'a Floyda. Adwokat byłego policjanta chce ponownego procesu
Zgodnie z dokumentami sądowymi złożonymi w sądzie federalnym Minnesoty Chauvin "celowo pozbawił George'a Floyda prawa, gwarantowanego i chronionego przez konstytucję oraz prawa Stanów Zjednoczonych, do bycia wolnym od nieuzasadnionego użycia siły przez funkcjonariusza policji".
- Ogłoszenie wyroku dla zabójcy George'a Floyda znów przełożone. Podano nową datę
- "Nikt nie stoi ponad prawem". Joe Biden o wyroku w sprawie śmierci Floyda
CNN podkreśla, że policjanci Tou Thao i J. Alexander Kueng zostali oskarżeni o bezczynność, gdy Chauvin nadużył siły wobec Floyda. Wszyscy trzej wraz z czwartym funkcjonariuszem, Thomasem Lane'em, stoją w obliczu zarzutu o nieudzielenie Floydowi pomocy medycznej.
Powiązany Artykuł
Były policjant oskarżony o zabicie George'a Floyda uznany za winnego
Thao, Kueng i Lane byli na miejscu zdarzenia razem z Chauvinem. Akt oskarżenia wobec nich obejmuje pomoc w morderstwie drugiego i trzeciego stopnia, a także nieumyślne spowodowanie śmierci. Nie przyznali się do winy, a proces prawdopodobnie ruszy latem.
REKLAMA
"Trzej byli funkcjonariusze pojawili się z adwokatami w sądzie federalnym za pośrednictwem wideokonferencji. Wszyscy trzej zostali zwolnieni za kaucją w wysokości 25 tys. dolarów. Chauvin, który oczekuje na wyroki skazujące, […] pozostaje w areszcie" - podała CNN.
20 kwietnia ława przysięgłych uznała 45-letniego Chauvina za winnego zabójstwa Floyda. Grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Przebywa w zakładzie karnym, czekając na ogłoszenie wymiaru kary. Sędzia okręgowy hrabstwa Hennepin Peter Cahill zapowiedział wydanie werdyktu 25 czerwca.
Rzecznik Białego Domu Jen Psaki oceniła, że akt oskarżenia, podobnie jak wcześniejsza decyzja o uznaniu Chauvina za winnego, przypominają, że wciąż jest więcej do zrobienia.
- To dopiero początek. […] To przypomnienie o potrzebie wprowadzenia reformy policji w naszym procesie legislacyjnym i wprowadzenie tych reform w życie w całym kraju - podkreśliła Psaki.
REKLAMA
Floyd zmarł 25 maja minionego roku. Kiedy początkowo stawił opór w trakcie aresztowania za rzekome użycie w sklepie 20-dolarowego fałszywego banknotu, biały funkcjonariusz policji, Chauvin, podczas aresztowania obezwładnił go. Prokuratura ustaliła, że przyciskał kolanem szyję leżącego na ziemi i skutego 46-latka przez około 9,5 minuty. Jego śmierć wywołała masowe protesty.
pb
REKLAMA